שולחן עגול כלכלי: נוכח משבר כלכלי עולמי מתמשך – תיאוריה, פרקטיקה והלקחים לישראל

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 13:00-15:00
מיקום: פרטים בהמשך

 

נוכח משבר עולמי והאטה מקומית- כיצד ניתן לעורר מחדש את מנועי הצמיחה?
הכלכלה העולמית עוברת בשנים האחרונות זעזועים ושינויים משמעותיים: משבר מתמשך, עליית משקלן של אסיה ואמריקה הלטינית, דגש גובר לאתגרי הקיימות, איומי סייבר ועוד. שינויים אלה לא פסחו על המשק הישראלי. אמנם, הצמיחה הכלכלית המהירה שידעה ישראל בשני העשורים האחרונים התבססה על יכולתה לספק את הביקוש העולמי הגובר לחדשנות וטכנולוגיה. אך האם נוכח אתגרי כלכלת המחר תוכל ישראל ליצור מנועי צמיחה חדשים? מהם התחומים בהם ישראל יכולה להוביל נוכח המגמות החדשות הצפויות בביקוש העולמי? מהם התנאים הנדרשים להצלחת תחומים אלו ברמה הגלובלית: תשתיות הון ונגישות אשראי, פעילות ורגולציה ממשלתית, תשתיות מו"פ, הון אנושי ושיתוף פעולה עם גופים בינלאומיים? איזה תפקיד מיועד למגזר החברתי נוכח המשבר? ומה ניתן ללמוד מניסיונן של מדינות אחרות המתמודדות עם אתגר דומה?

 

 

מנחה:

פרופסור יוג'ין קנדל, ישראל:

פרופסור יוג'ין קנדל הוא ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. מכהן כפרופסור לכלכלה בקתדרה ע"ש אמיל שפאייר, מנהל המרכז לשווקים ומוסדות פיננסיים ויו"ר לשעבר של החוג לכלכלה באוניברסיטה העברית, ירושלים. קנדל הוא בין מייסדי המכון הישראלי למימשל תאגידי, עורך כתב-העת "שווקים פיננסיים" ואחד העורכים בביטאון למחקר כלכלה יישומית.

 

 דוברים:

מר ניק אודונוהיו, בריטניה:

ניק אודונוהיו הוא מנכ"ל Big Society Capital, מוסד פיננסי עצמאי שנוסד במטרה לפתח ולעצב שוק להשקעה חברתית בת-קיימא בבריטניה. אודונוהיו היה חבר הוועדה הבכירה של JP Morgan Chase, בה עבד במשך 15 שנים וכן שירת כראש המחקר העולמי וכמפקח על קבוצת הפיננסים החברתית של פירמה זו.

 

מר ריימונד ג'. באר, שווייץ:

 ריימונד ג'. בר הוא יו"ר כבוד של קבוצת יוליוס בר בע"מ ובנק יוליוס בר ושות' בע"מ. בעבר כיהן כיו"ר מועצת המנהלים של קבוצת יוליוס בר בע"מ ובנק יוליוס בר ושות' בע"מ, וכן כראש קו הבנקאות הפרטית וכסגן-נשיא של קבוצת "יוליוס בר אחזקות בע"מ".

 

גברת וויילי דאי, ארה"ב:

וויילי דאי היא מייסדת משותפת של קבוצת הטכנולוגיה "מארוול". היא האשה היחידה הנמנית על מייסדי חברה גלובלית לחצאי-מוליכים, ומאז ייסודה בשנת 1995, היא סייעה להפיכתה של "מארוול" לאחת מחברות הצמרת בתחום חצאי-המוליכים העולמי. על תרומותיה לטכנולוגיה ולחברה, השבועון "ניוזוויק" כלל את דאי ברשימת "150 נשים המשנות את העולם", "פורבס" כלל אותה ברשימת "100 הנשים המשפיעות ביותר בעולם" ורשת CNN אינטרנשיונל הציגה אותה במסגרת הסדרה "נשים מובילות".

 

גברת מקסין פסברג, ישראל:

מאקסין פסברג היא סגן-נשיא של קבוצת הטכנולוגיה והייצור, מנכ"ל "אינטל ישראל" ומנהלת מפעל הייצור מס' 28 של חברת "אינטל". היא חברה במועצה המייעצת ובוועדת הביקורת של בנק ישראל, במועצת הנאמנים של האוניברסיטה העברית בירושלים, ובמועצת הנאמנים של מוזיאון בלומפילד למדע בירושלים. פסברג צורפה להיכל התהילה הבינלאומי של נשים בטכנולוגיה (WITI) ביוני 2009. בשנת 2011 היא זכתה בפרס ישראל לתעשייה מטעם התאחדות התעשיינים ובשנת 2012 קיבלה את הפרס היוקרתי לכלכלה ע"ש הוגו רמניסיאנו. באפריל 2012 כללה אותה רשת CNN בין עשר הנשים המשפיעות ביותר בתחום הטכנולוגיה.

 

פרופסור לארי סאמרס, ארה"ב:

פרופסור לורנס (לארי) ה. סאמרס הוא פרופסור האוניברסיטה ובעל הקתדה ע"ש צ'ארלס ו. אליוט ופרופסור נשיא אמריטוס באוניברסיטת הרווארד, כמו גם דירקטור ע"ש ווייל של מרכז מוסאבאר-רחמני לעסקים ולממשל בבית-הספר ע"ש קנדי באוניברסיטת הרווארד. בעבר כיהן כשר האוצר ה-71 של ארה"ב בממשל קלינטון, דירקטור במועצה הכלכלית הלאומית של הנשיא אובמה וסגן-נשיא לכלכלת פיתוח וכלכלן ראשי של הבנק העולמי. סאמרס היה הראשון מתחום מדעי החברה שקיבל את הפרס השנתי ע"ש אלן ט. ווטרמן מטעם מכון המדע הלאומי (NSF). 

 

גברת עפרה שטראוס, ישראל:

עפרה שטראוס היא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת שטראוס-עלית. קודם לכן היתה מנכ"ל "שטראוס" ו"סלטי שטראוס". שטראוס היא חברת חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית החל משנת 2002, חברת הוועד הפועל של הסוכנות היהודית והיתה יו"ר (משותף) של ועדת המשנה לגיוס החברה הישראלית. בעבר כיהנה כיו"ר ארגון "אמץ לוחם" והיתה יו"ר המגבית המקומית של ויצ"ו.

 

מר עימאד תלחמי, ישראל:

 עימאד תלחאמי הוא המייסד והמנכ"ל של "מרכזי באבקום", יוזמה עסקית-חברתית שמטרתה לבנות, לקדם ולפתח עסקים מצליחים שיקדמו יעדים חברתיים חשובים. "באבקום" היא יוזמה רחבת היקף למרכז שירות  טלפוני (call center) בגליל, שמטרתו לסייע לגברים ונשים ערביים להשתלב בשוק העבודה. "באבקום" מעסיקה מאות עובדים בשלושה מרכזים (בתפן ובמשגב). בעבר שירת תלחאמי כסמנכ"ל ב"תעשיות דלתא". במשך 25 שנים שירת בתפקידים ניהוליים בכירים ב"דלתא גליל", ותחת אחריותו היו אגפים, מפעלים ואלפי עובדים בישראל ומחוצה לה.