ארוחת צהרים מומחים: מה צריכה להיות האסטרטגיה של המערב (ושל ישראל) נוכח הסערה המתמשכת במזרח התיכון?

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 13:00-15:00
מיקום: פרטים בהמשך

 

החודשים האחרונים מלמדים כי "האביב הערבי" אינו מבטיח מעבר מהיר ונינוח אל משטרים יציבים ודמוקרטים המגוננים על זכויות האדם ומודרכים על ידי עקרונות ליברליים. הולך וגובר הספק אם המרי שהצליח להפיל שליטים מכיסאם יידע גם ליצוק דבק חדש בחברה המאופיינת בשסעים אתניים, אסלאם פוליטי דומיננטי, כלכלה מפגרת ועוני. המערב (וישראל) ניצבים מול מזרח תיכון בלתי יציב, בו מתערערות מסגרות מדינתיות ונחלשות ממשלות מרכזיות. עד עתה התקשה המערב לגבש ולהפעיל אסטרטגיה קוהרנטית נוכח המזה"ת הסוער. מה צריך להיות בליבה של אסטרטגיה כזו?

 

מנחה:

 

:תא"ל (מיל.) מיכאל (מייק) הרצוג, ישראל

תא"ל (מיל') מיכאל הרצוג הוא העמית הבינלאומי ע"ש מילטון פיין ממכון וושינגטון בישראל ועמית בכיר במכון למדיניות עם יהודי, בו הוא עומד עתה בראש פרויקט מקיף שמטרתו עימות עם תופעת הדה-לגיטימציה של ישראל. הוא שירת כראש החטיבה לתכנון אסטרטגי בצה"ל והיה ראש המטה של שר הביטחון.

 

:דוברים

 

השגריר סטיוארט אייזנשטאט, ארה"ב:

השגריר סטיוארט אייזנשטאט הינו שותף במשרד עו"ד, קובינגטון את בורלינג LLP, בוושינגטון ואחראי על הפעילות הבינלאומית של הפירמה. הוא יו"ר משותף של מועצת המנהלים של המכון למדיניות העם היהודי ושל המועצה להנחייה המקצועית של המכון. אייזנשטאט כיהן בשלושה ממשלים אמריקניים, והחזיק במספר תפקידי מפתח בכירים, ביניהם יועץ ראשי למדיניות פנים בבית הלבן לנשיא ג'ימי קרטר (1977-1981); שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, תת-שר המסחר לסחר בינלאומי, תת מזכיר המדינה לענייני כלכלה, עסקים וחקלאות וסגן שר האוצר בממשל קלינטון (1993-2001)

 

ד"ר יוסף יופה, גרמניה:

יוסף יופה הוא המו"ל ועורך השבועון הגרמני די צייט ועמית ליחסים בינלאומיים ע"ש מארק ואניטה אברמוביץ במכון הובר. הוא מכהן כיו"ר מכללת אברהם גייגר בברלין. 

 

פרופסור אדוארד נ. לוטוואק, ארה"ב:

פרופסור אדווארד לוטוואק הוא עמית בכיר במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. כאסטרטג צבאי והיסטוריון, הוא שימש יועץ ללשכת שר ההגנה, המועצה לביטחון לאומי, מחלקת המדינה של ארה"ב, הצי, חיל האוויר וצבא ארה"ב, ולמספר ממשלות של בעלות ברית של ארה"ב, כמו גם לתאגידים בינלאומיים ומוסדות פיננסיים.

 

פרופסור דומיניק מואיזי, צרפת:

פרופסור דומיניק מואיזי הוא מייסד שותף ויועץ בכיר במכון הצרפתי ליחסים בינלאומיים (IFRI). הוא משמש כעת כפרופסור אורח במכללת אירופה בנאטולין. מואיזי תורם באופן קבוע מאמרי דעה ומסות ל"פייננשל טיימס", "פוריין אפיירס", ל"סינדיקט פרוג'קט", וכן ל"די וולט"הגרמני ו"דר סטנדרד" האוסטרי

 

מר סלאמה נימאט, ירדן:

מר סלאמה נמאט הוא עיתונאי, אסטרטג תקשורת ומייסד "שבעת העמודים", חברה מזרח-תיכונית לייעוץ אסטרטגי תקשורתי. בעבר היה ראש המשרד של היומון הבינלאומי בשפה הערבית, "אל חייאת", בוושינגטון ועורך בינלאומי ומשתתף ב"The Daily Beast". נמאט זכה בפרס העיתונות ע"ש אלפרד פרנדלי ובפרס העיתונות המזרח-תיכונית ע"ש אליאב-סרטאווי מטעם בית-הספר לעיתונות של אוניברסיטת קולומביה 

 

ד"ר סונר קאגאפטי, ארה"ב:

ד"ר סונר קאגאפטי, הוא עמית משפחת באייר ומנהל תוכנית המחקר הטורקית במכון וושינגטון. הוא בעל טור קבוע ביומון הטורקי "הוריאט" וכותב בבלוג "הכיכר הגלובלית" של CNN. הוא כיהן בעבר כיו"ר התוכנית ללימודים מתקדמים של טורקיה במכון שירות החוץ במחלקת המדינה ובשנת 2012 זכה באות מנהיג החברה הצעירה ע"י האגודה הטורקית-אמריקאית.

 

השגריר איתמר רבינוביץ', ישראל:

איתמר רבינוביץ' הוא הנשיא המייסד של מכון ישראל, פרופסור גלובלי לכבוד באוניברסיטת ניו יורק ועמית כבוד בכיר, לא-תושב, במרכז סבן במכון ברוקינגס. הוא פרופסור אמריטוס להיסטוריה של המזה"ת באוניברסיטת תל אביב וכיהן בעבר כנשיא האוניברסיטה. שימש כראש החוג ללימודי המזרח התיכון, ראש מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, דיקן הפקולטה למדעי הרוח ורקטור האוניברסיטה. רבינוביץ' כיהן כשגריר ישראל בארה"ב ועמד בראש הצוות הישראלי למו"מ עם סוריה (1992-1995).

 

גברת סימה שיין, ישראל:

סימה שיין היא ראש האגף האסטרטגי במשרד לנושאים אסטרטגיים . שימשה בעבר כראש המחקר במחלקת המודיעין של משרד ראש הממשלה והייתה סגן ראש המועצה לביטחון לאומי.