אופייה היהודי של ישראל – מעט מדי? יותר מדי?

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 13:00-15:00
מיקום: פרטים בהמשך

 

למרות שמגילת העצמאות הנה מסמך קצר יחסית, ההטייה של השורש "יהודי" מופיעה בו לא פחות מ- 20 פעם. ואכן טעם הקמתה של ישראל היה להקים מדינה יהודית. כיצד דמותה והתנהלותה של מדינת ישראל אמורים לבטא את היותה מדינה יהודית? האם התנהלותה של ישראל ב- 65 שנות מלמדים כי התגבש מענה מספק לשאלה זו? האם ישראל יהודית מידי? לא יהודית מספיק? או שמא האופן בו הנה מבטאת יהדותה – טעון תיקון? 

 

 

מנחה:

פרופסור משה הלברטל, ישראל:

 פרופסור משה הלברטל הוא פרופסור בעל הקתדרה ע"ש גרוּס בבית-הספר למשפטים של אוניברסיטת ניו יורק, פרופסור להגות ולפילוסופיה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים, ועמית במכון שלום הרטמן. הוא גם מנהל מרכז "תקווה" למשפט ולציביליזציה יהודית בניו יורק והוא כיהן כפרופסור אורח בבתי הספר למשפטים של אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת פנסילבניה. הלברטל הוא מחבר הספרים "עבודת אלילים," "עם הספר: חוק משמעות, וסמכות" ו"סתר וגילוי". ספרו האחרון בעברית הוא "על דרך האמת: הרמב"ן ויצירתה של מסורת". הוא זכה בפרס ברונו מטעם קרן רוטשילד ובפרס גולדשטיין-גורן על הספר הטוב ביותר בנושאי הגות יהודית בשנים 1997-2000. 

 

דוברים:

 

הרַבָּה תמר אלעד-אפלבום, ישראל:

 הרַבָּה תמר אלעד-אפלבום היא מייסדת "ציון, קהילה ארצישראלית בירושלים" וסגנית נשיא כנסת הרבנים המסורתית בישראל. פועלת על הרצף התורני הקדום שבין מסורת לחידוש לתחיית הרוח והמוסר הלאומי. עוסקת בחידוש החיים הקהילתיים בישראל, לוחמת למען זכויות האדם. כיהנה כרב קהילת "מגן אברהם" בעומר שבנגב; רב קהילה בניו יורק לצד הרב גורדון טאקר; שימשה כסגנית דיקן בית המדרש לרבנים ע"ש שכטר בירושלים. בשנת 2010 נבחרה על ידי הפורוורד לאחת מחמש המנהיגות הדתיות המשפיעות בישראל בחתירתה לקראת פלורליזם וחירות יהודית.

 

גברת ג'יין אייזנר, ארה"ב: 

ג'יין אייזנר היא העורכת הראשית של "פורוורד", שבועון כלל-ארצי יהודי. לפני הצטרפותה ל"פורוורד", אייזנר מילאה תפקידי ניהול עריכתיים וחדשותיים ב"פילדלפיה אינקוויירר" במשך 25 שנה. כיהנה כסגנית נשיא לתוכניות ויוזמות לאומיות במרכז החוקה הלאומי בפילדלפיה.

 

הרב יעקב דב בלייך, אוקראינה:

הרב יעקב דב בלייך הוא הרב הראשי לקייב ולאוקראינה. הוא גם סגן-נשיא הקונגרס היהודי העולמי והקונגרס היהודי האירופי. בלייך מילא תפקיד מפתח בייסוד הקהילה היהודית של קייב, איחוד הארגונים הדתיים היהודיים של אוקראינה, בית-הספר היהודי ללימודי יום מלא הראשון באוקראינה, בית היתומים היהודי החוקי והפנימיה היהודית הראשונים באוקראינה, עמותת הרווחה "חסד אבות" בקייב, רשת השירותים החברתיים "מגן אבות" באוקראינה, ושורה של ארגונים אחרים. 

  

מר מרדכי (מוטי) בר-אור, ישראל:

 מרדכי ("מוטי") בר-אור הוא המייסד והמנכ"ל של "קולות", מוסד ללא כוונת רווח ובלתי מזוהה עם זרם מסוים ביהדות, השואף לחזק את האוריינות היהודית בקרב מנהיגים ואנשי מקצוע משכילים ומשפיעים בחברה הישראלית, וזאת בבמטרה ליצור שינוי חברתי משמעותי וארוך-טווח. הוא היה בין מייסדי "אלול", ניהל מוסד זה, ועמד בראש לימודי המשנה והתלמוד בבית-הספר התיכון לבנות "פלך" בירושלים. הרב בר-אור גם ניהול סמינרים של "גשר" בצפת. 

 

פרופסור רות גביזון, ישראל:

פרופסור רות גביזון היא המייסדת והנשיאה של "מצילה" – מרכז למחשבה ציונות, יהודית, ליברלית והומאנית ופרופסור אמריטה למשפטים בקתדרה ע"ש חיים כהן לזכויות האדם באוניברסיטה העברית בירושלים. היא היתה ממייסדי האגודה לזכויות האזרח בישראל (ACRI) וכיהנה גם כיו"ר וגם כנשיאה של האגודה. בנוסף, גביזון כיהנה כיו"ר הוועדה האקדמית של מרכז מינרבה לזכויות האדם באוניברסיטה העברית וחברה בנציבות הבינלאומית של המשפטנים. בשנת 2011 זכתה גביזון בפרס ישראל לחקר המשפט.

 

הרב ריק ג'ייקובס, ארה"ב:

הרב ריק ג'ייקובס, הוא נשיא התנועה ליהדות רפורמית. לפני מינויו כיהן במשך 20 שנה כמנהיג בית הכנסת הרפורמי ווסטצ'סטר בסקארסדייל, ניו יורק, והיה גם רב בית הכנסת ברוקלין הייטס. הרב ג'ייקובס הוא עמית רבני בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים.

  

דר. דני לם, אוסטרליה:

ד"ר דני לם הוא נשיא המועצה הבכירה של יהדות אוסטרליה (ECAJ). לם, רופא ומנתח שיניים במקצועו, שירת גם כנשיא המועצה הציונית של ויקטוריה וכנשיא ארגון "המזרחי" בוויקטוריה. לא מכבר מונה לם, מתוקף תפקידו, לסגן-נשיא של הקונגגרס היהודי העולמי, והוא משרת כיו"ר "בית ויצמן", מרכז הקהילה היהודית במלבורן. הוא גם חבר בגופים המנהלים של מועצת הקהילה היהודית של ויקטוריה, הפדרציה הציונית של אוסטרליה, סגן-נשיא של ארגון "המזרחי" העולמי" וחבר ועדה במועצת הנאמנים של הסוכנות היהודית לישראל. 

 

ד"ר דב מימון, ישראל:

  ד"ר דב מימון הוא עמית בכיר במכון למדיניות עם יהודי (JPPI) ועומד בראש פעילויות המכון באירופה. הוא גם מלמד בבית-הספר למדיניות ציבורית ע"ש פדרמן באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת ת"א.

 

מר אברהם פוקסמן, ארה"ב:

מר אברהם פוקסמן הוא המנהל ארצי של הליגה נגד השמצה. פוקמן זוכה באות לגיון הכבוד הצרפתי,הוא חתן פרס למנהיגות הומניטארית על שם ראול וולנברג וקיבל פרס מפעל חיים מטעם וועדת הזיכרון הבין-דתית.

 

הרב אלי קאונפר, ארה"ב:

הרב אלי קאונפר הוא מייסד שותף, ראש ישיבה ומנכ"ל מכון הדר. הרב קאונפר, בוגר תוכנית וקסנר, היה בין מייסדי קהילת הדר ובשנת 2009 בחר בו השבועון "ניוזוויק" כאחד מ-50 הרבנים המובילים באמריקה. הוא נבחר כעמית חונך של קרן אביחי, והוא מחבר הספר Empowered Judaism: What Independent Minyanim Can Teach Us About Building Vibrant Jewish Communities בהוצאת ג'ואיש לייטס, 2010.

 

מר נתן שרנסקי, ישראל:

נתן שרנסקי מכהן כיו"ר הסוכנות היהודית לארץ ישראל. הוא היה אסיר ציון ומנהיג במאבק על זכותם של יהודי בריה"מ לעלות לישראל, וכן היה דובר של התנועה לזכויות האדם. שרנסקי ייסד את מפלגת ישראל בעלייה וכיהן בארבע ממשלות ברציפות, כשר וסגן ראש הממשלה. הוא מחברם של שלושה רבי מכר, וזכה במדליית הכבוד של הקונגרס האמריקני ובמדליית החירות הנשיאותית של ארה"ב