מנהיגות שעושה את ההבדל בעיצוב המחר והענקת עיטור הנשיא לנשיא וויליאם ג'. קלינטון

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 09:30-11:15
מיקום: אולם אוסישקין

 

מליאת בוקר: מנהיגות שעושה את ההבדל בעיצוב המחר

סדר יומם של מנהיגים ברחבי העולם עמוס באתגרים. עולמם אינו תיאורטי, השאלות הקשות והדוחקות נוחתות על שולחנם ודורשות מענה מעשי. הם פועלים בזירה תובענית רוויה בסכנות, קשיים פוליטיים, והכרח מייסר להכריע בין חלופות. רק מעטים מתעלים לרמת מנהיגות היסטורית שתורמת משמעותית לעיצובו של המחר האנושי. מליאה זו תעניק לנו הזדמנות ללמוד על מנהיגות שעושה את ההבדל.

 

 

דברי פתיחה:

 

 מר אהרון פרנקל, מונקו:

אהרון פרנקל הינו יושב ראש כבוד של ועידת הנשיא החמישית.
פרנקל הינו יזם, פילנתרופ ושותף בקבוצת החברות 'לוידס' המעורבת בתחום התעופה והחלל, הייטק ונדל"ן. פרנקל מכהן כקונסול כבוד של רפובליקת קרואטיה בירושלים וכן כנשיא ארגון "לימוד" (במדינות חבר העמים). כמן כן, הוא חבר עמית של מוזיאון תל אביב לאמנות. פרנקל עטור פרסים כמו אות כבוד הלגיון הצרפתי, אשר הוענק לו על ידי נשיא צרפת וכן באות Mecenate of Russia מטעם נשיא הפדרציה הרוסית.

 

מנחה:

 

גברת דנה ויס, ישראל:

דנה ויס היא מגישת חדשות סוף השבוע בערוץ 2. קודם לכן היתה מגישת "פגוש את העיתונות" בערוץ זה. היא גם מפיקת תוכניות תיעודיות, עיתונאית חוקרת ועורכת-דין. ויס היא מרצה אורחת בביה"ס לתקשורת ע"ש סמי עופר במרכז הבין-תחומי בהרצליה.

 

דוברים:

  

מר טוני בלייר, בריטניה:

טוני בלייר הוא השליח הרשמי של הקוורטט למזרח התיכון, ראש הממשלה לשעבר של בריטניה וצפון אירלנד ומנהיג מפלגת הלייבור הבריטית. הוא מייסד קרן האמונה של טוני בלייר, היוזמה למימשל אפריקני של טוני בלייר וקרן הספורט של טוני בלייר. בין תארי הכבוד הרבים שלו נמצאים מדלית הזהב של הקונגרס של ארה"ב, מדליית החירות הנשיאותית של ארה"ב, פרס דן דוד ומדליית החירות.

 

מר רם עמנואל, ארה"ב:

מר רם עמנואל הוא ראש העיר ה-55 של שיקגו. קודם לכן כיהן עמנואל כראש סגל הבית הלבן של הנשיא ברק אובמה ובמשך שלוש תקופת כהונה היה חבר בית הנבחרים של ארה"ב כנציג אזור הבחירה מס' 5 של שיקגו. לפני שנבחר לקונגרס שירת עמנואל כחבר בכיר בסגל הבית הלבן של הנשיא קלינטון בין השנים 1993-1998, והגיע לתפקיד יועץ בכיר לנשיא לענייני מדיניות ואסטרטגיה.

 

 

הנשיא שמעון פרס, ישראל:

מר שמעון פרס הינו נשיא מדינת ישראל. פרס שירת כחבר כנסת במשך 48 שנים, תקופת החברוּת הארוכה ביותר בכל תולדות הכנסת. הוא שירת כשר ב-12 ממשלות ופעמיים כיהן כראש ממשלה (1984-1986, 1995-1996), סגן שר הביטחון תחת דוד בן-גוריון ולוי אשכול (1959-1965), שר האוצר (1988-1990), שר הביטחון (1974-1977, 1995-1996) ושר החוץ (1986-1988, 2001-2002).  ב-1994, זכה פרס בפרס נובל לשלום יחד עם ראש הממשלה, דאז, יצחק רבין ויאסר ערפאת "עבור מאמציהם ליצירת שלום במזרח התיכון".ב-2007 נבחר שמעון פרס לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל.

 

 

טקס הענקת עיטור הנשיא לנשיא וויליאם ג'. קלינטון

 

עיטור הנשיא, מפעל ייחודי שיזם נשיא המדינה שמעון פרס, הינו העיטור האזרחי הגבוה ביותר במדינת ישראל. הענקת העיטור נועדה להעלות על נס יחידי סגולה – אנשים וארגונים "משכמם ומעלה" – אשר תרמו תרומה יוצאת דופן ונדירה למדינת ישראל או לאנושות. העיטור הוענק לראשונה בשנת 2012.

 

העיטור שואב השראתו ממסורות יוקרתיות הנהוגות במדינות רבות בעולם, כגון מדליית החירות הנשיאותית האמריקאית ועיטור לגיון הכבוד הצרפתי, ומאפשר לנשיא מדינת ישראל להביע, בשם כלל האזרחים, את הערכתו לאלה הראויים לה, ולעודד אחרים לתרום מכישוריהם, מכישרונם ומפועלם לטובת המדינה ולמען "תיקון עולם". לצד הנשיא מכהנת ועדה מייעצת, הממליצה בפניו על המועמדים הראויים לקבלת העיטור.

 

עד כה הוענק העיטור, בין היתר, לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מזכיר המדינה האמריקאי לשעבר, ד"ר הנרי קיסינג'ר, מאסטרו זובין מהטה, הרב עדין אבן ישראל-שטיינזלץ וקרן רש"י.

 

 

מר וויליאם ג'. קלינטון, ארה"ב:

וויליאם ג'. קלינטון היה הנשיא ה-42 של ארה"ב. לאחר שעזב את הבית הלבן, הנשיא קלינטון ייסד את קרן וויליאם ג'. קלינטון, במגמה לשפר את הבריאות הגלובלית, לחזק משקים, לקדם אורח חיים בריא יותר של ילדים ולהגן על הסביבה על ידי טיפוח שותפויות בין ממשלות, עסקים, ארגונים לא-ממשלתיים ואזרחים פרטיים. הוא גם פעל לצד הנשיאים הקודמים ג'ורג' ה. וו. בוש וג'ורג' וו. בוש, במאמצים להקל על נזקי אסונות הטבע של הצונאמי בדרום אסיה, הוריקן קתרינה בארה"ב ורעידת האדמה בהאיטי.