המחר של הכלכלה העולמית

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 18:30-20:15
מיקום: אולם אוסישקין

 

המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב- 2008 טרם נעלם. מובילי הכלכלה העולמית עדיין נאבקים בפגעיו ומנסים לבנות מחסומים שיעמדו בפני קריסה נוספת. התיאוריה והאידאולוגיה שבבסיס השיטה הקפיטליסטית אינה מתקבלת כמובנת מאליה וקיימת ספקנות לגבי יעילותם של מוסדות הכלכלה הבינ"ל. כיצד משימת הבראתו של המשק העולמי נראית בעיניהם של הקברניטים ומקבלי ההחלטות? האם המשבר תורם להתגבשותו של  מאזן כוחות כלכלי חדש בין המערב ושאר העולם? 

 

נאום פתיחה:

 

פרופסור לארי סאמרס, ארה"ב:

פרופסור לארי ה. סאמרס הוא פרופסור האוניברסיטה ובעל הקתדה ע"ש צ'ארלס ו. אליוט ופרופסור נשיא אמריטוס באוניברסיטת הרווארד, כמו גם דירקטור ע"ש ווייל של מרכז מוסאבאר-רחמני לעסקים ולממשל בבית-הספר ע"ש קנדי באוניברסיטת הרווארד. בעבר כיהן כשר האוצר ה-71 של ארה"ב בממשל קלינטון, דירקטור במועצה הכלכלית הלאומית של הנשיא אובמה וסגן-נשיא לכלכלת פיתוח וכלכלן ראשי של הבנק העולמי. סאמרס היה הראשון מתחום מדעי החברה שקיבל את הפרס השנתי ע"ש אלן ט. ווטרמן מטעם מכון המדע הלאומי (NSF).

 

 

יושב ראש:

 

פרופסור סטנלי פישר, ישראל:

סטנלי פישר הוא נגיד בנק ישראל. בעבר היה סגן יו"ר "סיטיגרופ" וכן ראש קבוצת המגזר הציבורי, יו"ר ועדת הסיכון המדינתי, ונשיא "סיטיגרופ" העולמי. בעבר כיהן כמשנה למנכ"ל קרן המטבע הבינלאומית, סגן נשיא לכלכלת פיתוח וכלכלן ראשי של הבנק העולמי. כמו כן, היה מופקד על הקתדרה ע"ש קיליאן וראש המחלקה לכלכלה ב-MIT. פישר הוא עמית של החברה האקונומטרית והאקדמיה האמריקנית לאמנויות ולמדעים, חבר המועצה ליחסי חוץ, ה-G-30 והנציבות התלת-צדדית, עמית גוגנהיים, ועמית מחקר של המשרד הלאומי למחקר כלכלי.

 

דוברים:

 

 מר מרטין וולף, בריטניה:

מרטין וולף הוא פרשן כלכלי ראשי בעיתון "פייננשל טיימס", לונדון. הוא זכה בתואר מפקד מסדר האימפריה הבריטית (CBE) בשנת 2000 עבור "שירותים לעיתונאות פיננסית". מר וולף הוא עמית כבוד בקולג' נאפילד ובקולג' קורפוס קריסטי באוניברסיטת אוקספורד, עמית כבוד במכון אוקספורד למדיניות כלכלית (אוקסוניה) ופרופסור כבוד באוניברסיטת נוטינגהאם.

 

ד"ר רודריגו וורגארה, צ'ילה:

רודריגו ורגארה הוא נגיד וחבר מועצת המנהלים של הבנק המרכזי של צ'ילה. הוא חבר מועצת העריכה של הביטאונים Estudios Públicos ו-Economia Chileana. בעבר שירת ככלכלן ראשי של הבנק וכמתאם המשרד המאקרו-כלכלי של המרכז ללימודים ציבוריים. ורגארה היה פרופסור מן המניין בחוג לכלכלה של Universidad Catόlica ויועץ חיצוני לבנק העולמי, קרן המטבע הבינלאומית, הבנק הבי-אמריקני לפיתוח והאומות המאוחדות. הוא שירת כחבר במועצה הנשיאותית המייעצת לעבודה ולצדק, המועצה המייעצת להסכם הסחר החופשי בן צ'ילה וארה"ב, הנציבות הלאומית לחיסכון, והקבוצה הכלכלית Conicyt".

 

מר רוני צ'ן, סין:

רוני צ'. צ'ן הוא יו"ר קבוצת האנג לונג בע"מ וחברת-הבת שלה, האנג לונג נכסים בע"מ, ומייסד משותף של קבוצת מורנינגסייד. צ'ן הוא יו"ר הוועדות הפועלות של מכון המחקר "ארץ אחת, שתי שיטות" ושל הקרן להונג קונג טובה יותר, יו"ר ומייסד של קרן המורשת הסינית ומנהל ומייסד מושתף של הקרן לשימור המורשת התרבותית של העיר האסורה. במישור הבינלאומי, מר צ'ן הוא יו"ר משותף של חברת אסיה ויו"ר המרכז שלה בהונג קונג, מנהל של מועצת המכון לכלכלה בינלאומית ע"ש פיטר ג. פיטרסון וחבר המועצה ליחסי חוץ, הוועדה הכלל-ארצית ליחסי ארה"ב-סין, ו"ועדת ה-100". הוא גם יו"ר מייסד (אמריטוס) של מועצת העסקים של אסיה.

 

מר סטיבן שוורצמן, ארה"ב:

סטיבן שוורצמן הוא היו"ר, המנכ"ל ואחד המייסדים של קבוצת "בלקסטון". הוא שירת כפרופסור נלווה בבית-הספר לניהול של אוניברסיטת ייל והוא חבר במועצת היועצים לדיקן בית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד. שוורצמן הוא חבר המועצה ליחסי חוץ, מועצת העסקים, השולחן העגול של העסקים ומועצת העסקים הבינלאומיים של הפורום העסקי הבינלאומי. הוא חבר מועצות המנהלים של הספרייה הציבורית של ניו יורק, חברת אסיה, מועצת הדירקטורים של שותפות העיר ניו יורק, והמועצה המייעצת של בית-הספר לכלכלה ולניהול של אוניברסיטת טסינגהואה, בייג'ינג. הוא נאמן של אוסף פריק עיר ניו יורק ויו"ר (אמריטוס) של מועצת המנהלים של מרכז האמנויות ע"ש ג'ון קנדי.