"תיקון עולם": טרנד חולף או יהדות צעירה חדשה?

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 16:30-18:00
מיקום: שוורץ

 

צעירים יהודים רבים מבקשים כיום לעצב את זהותם היהודית על פי  ערכים עכשוויים. להיות גלובלי, אוניברסלי, אינדיבידואליסט וחברתי הם רק חלק מסט הערכים שמאפיינים את דורם.  כך, בשנים האחרונות יותר ויותר צעירים יהודים בוחרים לקחת חלק ביוזמות תיקון עולם שנועדו להפוך את העולם למקום טוב יותר. פרויקטים משגשגים בתחומים הומניטריים, צדק חברתי, אקולוגיה ונוספים מתגלים כדרך חדשה אל זהות עתיקה.  האם אנו עדים לשינוי של ממש בתפישה היהודית הצעירה או בטרנד שיתחלף במהירה?  האם תיקון עולם הינו הזהות היהודית של המחר?

 

מנחה:

 

 מר גרי רוזנבלט, ארה"ב:

גרי רוזנבלט הוא העורך והמו"ל של העיתון "ג'ואיש וויק" של ניו יורק. קודם לכן היה עורך ה"בולטימור ג'ואיש טיימס", "ג'ואיש ניוז אוף דטרויט" ו"אטלנטה ג'ואיש טיימס". הוא חבר מועצות המנהלים של איגוד העיתונות היהודית-אמריקנית ושירות העיתונות של הסטודנטים היהודיים. הוא גם מייסד תוכנית עמיתי גראלה באוניברסיטת ברנדייס לעיתונאים בעיתונות היהודית ומשמש כיו"ר הקרן לעיתונות יהודית חוקרת. רוזנבלט זכה במדליית קייסי היוקרתית לעיתונות משובחת, המוגשת ע"י מרכז העיתונות ע"ש קייסי ובשנת 1985 הגיע לגמר בין המועמדים לפרס פוליצר בקטגוריה של דיווח מיוחד

 

דוברים:

 

גברת דיינה גינצבורג, ישראל:

דיינה גינצבורג היא המנהלת התוכנית ללימודי יהדות בסוכנות היהודית. כיהנה כמנכ"ל במעגלי צדק, והייתה בין מייסדי שיח. היא חברה במועצת עורי לצדק, ארגון אורתודוכסי לצדק חברתי. היא גם כיהנה במועצה המייסדת של "פרזנטנס" (PresentTense). כהוקרה על הישגים אלה, היא זכתה בפרס המופת ע"ש טד קומט של המועצה העולמית של שירות קהילתי יהודי על מנהיגות מצטיינת בחיזוק העם היהודי.

  

גברת ג'וד וויליאמס, בריטניה:

ג'וד וויליאמס היא מנכ"ל "צדק", אירגון בלתי-ממשלתי המספק השראה ועידוד לקהילה היהודית בבריטניה במאבקה נגד העוני העולמי ולמען שיפור חייהם של המקופחים ללא הבדלי גזע או דת. היא היתה עמיתת ירושלים בביה"ס ע"ש מנדל, והיא בוגרת האוניברסיטה העברית, ירושלים. לפני שהצטרפה ל"צדק" היא ייסדה את "Jeneration", תוכניתה של התנועה הרפורמית למבוגרים צעירים.

 

גברת עלמה זהר, ישראל:

 עלמה זהרהיא זמרת, יוצרת ופעילה חברתית. פועלת בהתנדבות למען פליטים אפריקנים ומבקשי מקלט בישראל. אלבום הבכורה שלה "דברי" שילב סגנונות מוזיקליים שונים הכוללים ג'אז, פולק ורוק והגיע למעמד תקליט זהב. זהר הוכתרה כזמרת השנה וכתגלית השנה ושירה "שיר אהבה אידיאני (מיגל)" זכה בתואר שיר השנה. אלבומה השני "שלושים ושלוש" נכתב בעקבות תקופת התנדבותה במרכז הילדים "Little Light" בנמוונגו שבאוגנדה. אלבומה השלישי "לחם, אהבה" עומד לצאת השנה.  

 

גברת גל לוסקי, ישראל:

גל לוסקי היא המנכ"ל והמייסדת של IFA – Israel Flying Aid, ארגון לא ממשלתי מבוסס מתנדבים בלבד. הארגון מתמחה בהעברת סיוע מציל חיים לאחר אסונות טובע וסכסוכים ומתמקד בשני יעדים עיקריים – מדינות שאין להן קשרים דיפלומטיים עם ישראל ומדינות האוסרות על הכנסת סיוע מציל חיים לתחומן לאחר אסונות טבע או במהלך סכסוכים. הקו המנחה את הארגון הינו "אף אחד אינו מבקש רשות להרוג אנחנו לא מבקשים רשות להציל חיים". בעבר פעל הארגון בסודן, עיראק, פקיסטן, אינדונזיה ועוד.

 

מר מייקל סיגל, ארה"ב:

מייקל סיגל הוא יו"ר חבר הנאמנים של הפדרציות היהודיות של צפון-אמריקה ויו"ר ומנכ"ל של חברת הפלדה "אולימפיק סטיל". הוא גם יו"ר מועצת הפדרציה היהודית של קליבלנד. סיגל שירת במועצות רבות אחרות ללא כוונות רווח וביניהן איפא"ק, הג'וינט, ומפעל ה"בונדס" הישראלי, בו כיהן כיו"ר הגיוס הבינלאומי בשנים 1991-93 וכיו"ר מועצת הנאמנים מ-2007 עד 2011. כיום הוא חבר במועצת הנאמנים של היכל התהילה של הרוק'נ'רול בקליבלנד.