רפואת המחר: עם הפנים אל הפרט

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 16:30-18:00
מיקום: אורן 2

  

פענוח הגנום האנושי והעמקת הבנתנו את גוף האדם – מאפשרים לנו כיום  לא רק להכיר את הגורמים לשורה ארוכה של מחלות אלא גם להבין  שאנשים שונים זקוקים לטיפול ייחודי וממוקד בפרט. האם אכן נקבל תרופות ואמצעי ריפוי ומניעה המותאמים לנו אישית? האם נטופל באמצעים חדשים המבוססים על  ננוטכנולוגיה, אברים מלאכותיים והנדסה גנטית? האם הרפואה החדשה מבשרת שינוי בטבע האדם כפי שהכרנו אותו עד היום?

 

מנחה:

 

פרופסור רפאל ביאר, ישראל:

פרופסור רפאל ביאר הוא מנהל רמב"ם, הקרייה הרפואית  לבריאות האדם, חיפה. קודם לכן כיהן כדיקן הפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון, וכן כפרופסור להנדסה ביו-רפואית ולרפואה. ביאר היה מנהל המחלקה לקרדיולוגיה פולשנית ברמב"ם וכן פרופסור אורח באוניברסיטת ג'ונס הופקינס למשך מספר שנים.

 

דוברים:

 

פרופסור הנרי אטלן, צרפת:

 פרופסור הנרי אטלן הוא פרופסור אמריטוס לביופיזיקה באוניברסיטת פריז ומנהל המרכז לחקר ביולוגיה האדם והמחלקה לביופיזיקה רפואית ורפואה גרעינית באוניברסיטה העברית – המרכז הרפואי הדסה. מנהל מחקר בבית הספר ללימודים מתקדמים במדעי החברה בפריז שימש כחבר ועדת האתיקה הלאומית למדעי הבריאות והחיים של צרפת.

 

 

פרופסור דינה בן יהודה, ישראל:

פרופסור דינה בן יהודה מכהנת כפרופסור בקתדרה ע"ש נורמן גרין להמטולוגיה בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והיא ראש המחלקה להמטולוגיה ב-Hadassah University Hospital. פרופ' בן יהודה משלבת פעילות  קלינית ענפה עם  מחקר בסיסי העוסק במחלות בהן היא מטפלת, היא חיברה עשרות מאמרים מקוריים, דו"חות אירועים ופרקים בספרים. תחומי העניין המחקריים שלה כוללים ביולוגיה מולקולארית של מחלות המטולוגיות ממאירות כולל אבחון, התקדמות המחלה, אפידמיולוגיה וטיפול. לאחרונה היא אפיינה חלבון, הקשור בתמותת תאים, אותו היא מפתחת כתרופה נגד סרטן.

 

ד"ר לירוי הוד, ארה"ב:

 ד"ר לירוי הוד הוא הנשיא והמייסד של המכון למערכות ביולוגיות ואחד המדענים המובילים בעולם בביוטכנולוגיה מולקולארית וגנומיקה. ד"ר הוד מילא תפקיד מפתח בפרויקט הגנום האנושי וכן מילא תפקיד חלוצי בפענוח סודות מגוון הנוגדנים. הוא חבר באקדמיה הלאומית למדעים, באקדמיה הלאומית להנדסה והמכון לרפואה של ארה"ב. הוא היה חבר מייסד של "אמגן", ובשנת 2012 קיבל את המדליה הלאומית למדע של ארה"ב.

 

פרופסור חיים סידר, ישראל:

פרופסור חיים סידר מכהן כפרופסור כבוד בקתדרה ע"ש אדמונד ספרא, בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים וראש המחלקה לביולוגיה התפתחותית וחקר הסרטן במכון למחקר רפואי, ישראל-קנדה (IMRIC). מבין הפרסים הרבים שזכה עבור עבודתו נמצאים פרס ישראל לביולוגיה, פרס וולף לרפואה, פרס אמ"ת, ופרס גיירדנר הבינלאומי למדע רפואי.