עקרונות כלכליים מול ערכים חברתיים: הרמוניה או קונפליקט?

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 12:00-13:30
מיקום: אורן 4

 

העולם טרם התאושש מן המשבר הכלכלי העולמי שהחל ב- 2008. המשבר מטיל סימני שאלה על השיטה הכלכלית ועל העקרונות שביסוד הקפיטאליזם. פערים כלכליים, אי שוויון, עוני ותחושות של חוסר צדק חברתי מקבלים ביטוי בוטה. האם השיטה הכלכלית מרופפת את הדבק שמחבר את מרכיביה של החברה? עד כמה עקרונות של "יעילות כלכלית" מכתיבים קיטוב כלכלי? האם המשבר המתמשך הוא הזדמנות להכניס תיקונים בשיטה, ומהם?

 

מנחה:

 

מר גיא רולניק, ישראל:

גיא רולניק הוא המייסד והעורך הראשי של העיתון הכלכלי הישראלי "דה מארקר" וסגן המו"ל של קבוצת "הארץ". הוא שירת כעורך כלכלי וככותב טורים יומי בעיתון "הארץ". הוא גם זכה בתואר "אביר איכות השלטון" מטעם התנועה לאיכות השלטון בישראל, וכן בפרס על עיתונאות כלכלית איכותית. אתר "מאקו" כלל אותו בין "50 האנשים המעניינים ביותר בישראל".

 

  דוברים:

 

מר אדריאן גור, דרום אפריקה:

מר אדריאן גור הוא המייסד והמנכ"ל של "דיסקאברי", קבוצה רב-לאומית לשירותים פיננסיים. "דיסקאברי" היא מובילת חשיבה גלובלית בביטוח צרכני ובאינטגרציה של שינויים התנהגותיים עם ביטוחי בריאות וחיים; היא משרתת יותר משישה מיליון לקוחות ברחבי העולם. גור הוא יו"ר הסניף הדרום-אפריקני של "אנדבר", מלכ"ר גלובלי המזהה יזמים בעלי פוטנציאל צמיחה גבוה ומסייע להם. הוא חבר במועצה המייעצת לענייני בריאות של הפורום הכלכלי העולמי, במועצת הנאמנים של ביה"ס לבריאות הציבור ע"ש מיילמן, ובמועצה המייעצת לבריאות עולמית של בית-החולים הכללי של מסצ'וסטס. ב-1998 נבחר אדריאן ע"י "ארנסט אנד יאנג" כיזם המצטיין של דרום-אפריקה; ב-2000 נבחר כמנהיג העסקים היהודי הבולט בדרום-אפריקה; וב-2010 נבחר ל"מנהיג העסקים של השנה" ע"י ה"סאנדיי טיימס".

 

פרופסור מנואל טרכטנברג, ישראל:

פרופסור מנואל טרכטנברג הוא יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה בישראל. הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב וכיהן כיו"ר הראשון של המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה. לאחר המחאה למען צדק חברתי בשנת 2011 בישראל, טרכטנברג מונה לעמוד בראש ועדה שתבחן ותמליץ על רפורמות כלכליות וחברתיות.

 

גברת אבי ג'וזף כהן, ארה"ב:

אבי ג'וזף כהן היא נשיאת המכון לשווקים גלובליים ואסטרטגִית השקעות בכירה בגולדמן זאקס. היא חברה בוועדת השקעות לגמלאות בארה"ב של גולדמן זאקס והייתה חברה בוועדת השותפות. מכהנת במועצת המייעצת לחדשנות למען תחרותיות כלכלית הממונה על ידי הבית הלבן והיא יו"ר מועצת הנאמנים של הסמינר התיאולוגי היהודי בארה"ב. היא מכהנת כיועצת לנשיא באוניברסיטת קורנל וכן חברה במועצות המנהלים של בית-הספר לרפואה ווייל בקורנל, מכון ברוקינגס והמועדון הכלכלי של ניו יורק.

 

סר רונאלד כהן, בריטניה:

סר רונאלד כהן הוא יו"ר Big Society Capital, היו"ר המייסד של Portland Trust ו-Bridges Ventures, המנהל המייסד של Social Finance Inc. ו- Social Finance USA. הוא היה מנהל מייסד ושימש בעבר כיו"ר האיגוד הבריטי להון סיכון וכמנהל מייסד של האיגוד האירופי להון סיכון. הוא גם היה מייסד ושימש בעבר כסגן-יו"ר של EASDAQ ןכמנהל של נאסדא"ק אירופה. כהן היה בין מייסדי הפירמה שנעשתה ל"שותפי אפאקס", אשר הפכה לפירמה הגלובלית הגדולה ביותר של ניהול הון פרטי שבסיסה באירופה. הוא חבר ועדת ההשקעות של אוניברסיטת אוקספורד וחבר מועצת חברת הניהול של הרווארד.

 

לורד פרופסור רוברט סקידלסקי, בריטניה:

 לורד רוברט סקידלסקי הוא פרופסור אמריטוס לכלכלה פוליטית באוניברסיטת וורוויק. הוא גם מכהן כפרופסור בקתדרה ע"ש אנדרו ד. ווייט באוניברסיטת קורנל והוא יו"ר הנגידים של מכללת ברייטון. הוא המנהל של בית הספר ללימודים מדיניים במוסקבה והיה המייסד והמזכיר הבכיר של השולחן העגול בריטניה/רוסיה. הוא יו"ר המרכז ללימודים גלובליים וחבר במועצה המייעצת של המכון לחשיבה כלכלית חדשה. הוא מחברה של ביוגרפיה עטורת פרסים, בת שלושה כרכים, של הכלכלן הבריטי ג'ון מיינרד קיינס.