עד כמה הבנת האתמול מסייעת בעיצוב המחר?

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 16:30-18:00
מיקום: אורן 3

 

קהלת כבר דרש כי "מַה שֶּׁהָיָה הוּא שֶׁיִּהְיֶה וְאֵין כָּל חָדָשׁ תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ". אם היתה אפשרות להציג בפני קהלת את נפלאות הסמארטפון ואת החלליות המבקרות במאדים, האם היה עדיין דבק בטענתו? יש הטוענים כי השינויים העוברים על האנושות כה מהירים וחדים, שהסתמכות על תקדימים היסטוריים אינה מועילה ולעיתים אף מזיקה בהבנת המציאות שלפנינו. על רקע זה,  האם לימוד ההיסטוריה יכול להעניק תובנות מועילות לניהול משברים? לפתרון סכסוכים? להתמודדות טובה יותר מול אתגרי ההווה כדי לעצב מחר טוב יותר

 

מנחה:

תא"ל (מיל') רות ירון, ישראל:

 רות ירון הינה מנכ"ל קבוצת Ludo Lab. היא שירתה כדוברת צה"ל בין השנים 2002-2005 והייתה האישה הראשונה לשרת בתפקיד זה. כמו כן, ירון שירתה כיועצת תקשורת ומדיה בינלאומיים במשרד החוץ בתקופת מלחמת לבנון השנייה וכן שימשה כחוקרת בכירה במכון למדיניות העם היהודי.

 

 

דוברים:

 

פרופסור מאג'ד אל-חאג', ישראל:

פרופסור אל חאג' הוא ראש המרכז לרב-תרבותיות ופרופסור לסוציולוגיה באוניברסיטת חיפה. בעבר שירת גם כסגן-נשיא וכדיקן המחקר של האוניברסיטה וכיו"ר הפורום של סגני-נשיאים למחקר ופיתוח במוסדות להשכלה גבוהה בישראל. אל-חאג' הוא חבר האיגוד הישראלי ללימודי קנדה ויו"ר ועדת ההיגוי של מכון "מעוף" לקליטת חברי סגל ערביים במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. אל-חאג' כיהן כיו"ר ועדת המעקב של החינוך הערבי; יו"ר משותף של המועצה היהודית-ערבית לחינוך לשלום; חבר במועצה הלאומית ולמחקר ולפיתוח של במשרד המדע והתרבות; חבר במועצת האוניברסיטה הפתוחה, וכן היה חבר במועצה להשכלה גבוהה.

 

ד"ר יוסף יופה, גרמניה:

יוסף יופה הוא המו"ל ועורך השבועון הגרמני די צייט ועמית ליחסים בינלאומיים ע"ש מארק ואניטה אברמוביץ במכון הובר. הוא מכהן כיו"ר מכללת אברהם גייגר בברלין.

 

פרופסור בני מוריס, ישראל:

 פרופסור בני מוריס הוא פרופסור להיסטוריה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן גוריון בנגב. בין היתר, הוא מחבר הספרים "1948- תולדות המלחמה הערבית-ישראלית הראשונה", ו"מדינה אחת, שתי מדינות: ישראל ופלסטין". בעבר עבד ככתב עבור העיתון "ג'רוזלם פוסט".

 

לורד פרופסור רוברט סקידלסקי, בריטניה:

רוברט סקידלסקי הוא פרופסור אמריטוס לכלכלה פוליטית באוניברסיטת וורוויק. הוא גם מכהן כפרופסור בקתדרה ע"ש אנדרו ד. ווייט באוניברסיטת קורנל והוא יו"ר הנגידים של מכללת ברייטון. הוא המנהל של בית הספר ללימודים מדיניים במוסקבה והיה המייסד והמזכיר הבכיר של השולחן העגול בריטניה/רוסיה. הוא יו"ר המרכז ללימודים גלובליים וחבר במועצה המייעצת של המכון לחשיבה כלכלית חדשה. הוא מחברה של ביוגרפיה עטורת פרסים, בת שלושה כרכים, של הכלכלן הבריטי ג'ון מיינרד קיינס.

 

ד"ר דיאנה פינטו, צרפת:

דיאנה פינטו היא עמיתה בכירה וחברה במועצת המנהלים של המכון למחקר מדיניות יהודית בלונדון. היא חברה מייסדת של המועצה האירופית ליחסי חוץ והייתה העורכת הראשית של Belvédère, הביטאון הצרפתי הפאן-אירופי הראשון המיועד לציבור הרחב. היא גם שימשה כיועצת למינהל הפוליטי של מועצת אירופה בשטרסבורג ולתוכניות לחברה אזרחית של מינהל זה במזרח אירופה ובברית המועצות לשעבר.