מלחמות המחר – מדע שהוא כבר לא בדיוני

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 12:00-13:30
מיקום: אורן 3

  

מבצע "עמוד ענן" חשף מספר מאפיינים של מלחמות העתיד ואיומי המחר. באופן הבולט ביותר הודגמה מציאות זו על ידי מערכת כיפת ברזל אשר יירטה טילים שנורו לעבר ערי ישראל. מה שניתפס כמדע בדיוני הפך למציאות. מאפייני שדה הקרב העתידי יוסיפו לדרוש מענה מתוחכם: מלחמות לא-סימטריות, סייבר, שימוש עויין בחלל, מטוסים ללא טייס, רובוטיקה, סכנת נפילתו של נשק לא קונבנציונאלי בידי אירגוני טרור ועוד. כיצד ייראו וכיצד ימנעו מלחמות המחר?

 

מנחה:

 

ד"ר רונן ברגמן, ישראל:

רונן ברגמן הינו עיתונאי בכיר לענייני צבא ומודיעין ב"ידיעות אחרונות" וכן בעל טור במגזין של ה"ניו יורק טיימס". מאמריו פורסמו בהוצאות בינלאומיות רבות, כגון  ה"ניו יורק טיימס", ה"וול סטריט ג'ורנאל", "הגארדיאן" ו"דר שפיגל", והוא מתראיין באופן קבוע ברשתות חדשות אמריקאיות שונות, ה-BBC ואל ג'זירה. ברגמן כתב חמישה רבי מכר לא-בדיוניים בעברית הדנים בנושאים כמו שחיתות בממשלה, הסכסוך המזרח תיכוני, פרויקט הגרעין האיראני ופעילויות ה"מוסד". 

 

דוברים:

 

תא"ל (מיל') ד"ר דניאל גולד, ישראל:

 תא"ל (מיל') דניאל גולד הוא המנכ"ל והמייסד של "גולד מו"פ טכנולוגיה וחדשנות בע"מ", וראש הוועדה הלאומית של ישראל למו"פ מסחרי/אזרחי. גולד שירת כראש מינהל המחקר והפיתוח במשרד הביטחון וצה"ל, וכיהן במספר תפקידי ראש אגף במשרד הביטחון ובחיל האוויר, כולל ניהול פרויקטים ראשיים של משרד הביטחון וצה"ל. הוא זכה בפרס ביטחון ישראל בשנת 2012 על תפקידו בפיתוח ובניהול מערכת ההגנה מפני טילים "כיפת ברזל". תחת פיקודו של גולד זכתה יחידת המו"פ של צה"ל שבע פעמים בפרס ביטחון ישראל.

 

פרופסור מייקל וולצר, ארה"ב:

פרופסור מייקל וולצר הוא פרופסור אמריטוס למדעי החברה במכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטת פרינסטון. הוא עורך תורם ב"ניו רפאבליק" ושימש כעורך כתב העת הפוליטי "דיסנט" במשך יותר משלושים שנה. וולצר נחשב לאחד מגדולי ההוגים הפוליטיים בארה"ב. הוא כותב על תיאוריות פוליטיות ופילוסופיה של המוסר, כולל מחויבות פוליטית, מלחמות צודקות ולא צודקות, לאומנות ואתניוּת, צדק כלכלי ומדינת הרווחה. בין ספריו של וולצר – Arguing About War, 2004.

 

 תא"ל (במיל') יאיר כהן, ישראל:

יאיר כהן הינו ראש תחום הסייבר בחטיבת היבשה של אלביט מערכות בע"מ. בעבר כיהן כמפקד יחידת 8200 של זרוע המודיעין של צה"ל. כהן כיהן כסגן נשיא אלרון תעשיות אלקטרוניקה בע"מ וכן היה חבר דירקטוריון של מספר חברות של קבוצת אלרון.

 

פרופסור אדוארד לוטוואק, ארה"ב:

פרופסור אדווארד לוטוואק הוא עמית בכיר במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים בוושינגטון. כאסטרטג צבאי והיסטוריון, הוא שימש יועץ ללשכת שר ההגנה, המועצה לביטחון לאומי, מחלקת המדינה של ארה"ב, הצי, חיל האוויר וצבא ארה"ב, ולמספר ממשלות של בעלות ברית של ארה"ב, כמו גם לתאגידים בינלאומיים ומוסדות פיננסיים.

 

ד"ר אריאל (אלי) לויטה, ישראל:

 ד"ר אריאל (אלי) לויטה הוא עמית בכיר לא תושב בתוכנית המדיניות הגרעינית של קרן קארנגי. הוא חבר במועצת המנהלים של המכון ע"ש האחים פישר למחקרים אסטרטגיים של האוויר והחלל. הוא כיהן כמשנה למנכ"ל למדיניות בוועדה לאנרגיה אטומית של ישראל וכן כסגן היועץ לביטחון לאומי לענייני מדינית ביטחונית וכראש המשרד לביטחון בינלאומי ולבקרת נשק במשרד הביטחון. לויטה היה עמית אורח ומהיג משותף של פרויקט הכוח המובדל במרכז לביטחון ולשיתוף פעולה בינלאומי (CISAC) באוניברסיטת סטנפורד ועמית מחקר בכיר וראש הפרויקט על ביטחון ישראל במרכז למחקרים אסטרטגיים ע"ש יפה באוניברסיטת תל אביב.