ליזום או להמתין: ישראל מול מזרח תיכון משתנה

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 12:00-13:30
מיקום: טדי A

 

התהפוכות הדרמטיות שהוליד ה"אביב הערבי" שינו משמעותית את הסביבה האסטרטגית של ישראל. מומחים ומעצבי מדיניות חלוקים בדעתם אודות המשמעויות המדיניות של שינויים אלה. יש הטוענים כי בעת הזו יש להתבצר ולהמתין להתבהרות התמונה האזורית, אחרים קובעים כי תהיה זו טעות להתכחש למהלך ההיסטוריה ועל ישראל לפעול ולהיות מעורבת בעיצוב סביבתה האסטרטגית החדשה. הרצוי מבחינתה של ישראל ליזום מהלכי מדיניות כדי להשתתף בעיצובו של המזה"ת החדש? האם זה כלל ניתן?

 

מנחה:

 

מר סטיב לינדי, ישראל:

סטיב לינדי הינו העורך הראשי של הג'רוזלם פוסט. הוא עובד במערכת מזה 14 שנה ושירת כעורך אחראי, עורך חדשות ועורך הלילה. במשך 21 שנה עבד בתחנת הרדיו קול ישראל באנגלית, שם כיהן כמנהל, עורך, עיתונאי ומקריא חדשות 

 

דוברים:

 

 השגריר דורי גולד, ישראל:

השגריר דורי גולד הוא נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור. הוא כיהן כשגריר ישראל לאו"ם בין השנים 1997-1999 והיה יועץ לענייני מדיניות חוץ לראש הממשלה בנימין נתניהו בשנים1996-1997. הוא מחבר הספרים רבי-המכר "המערכה על ירושלים: האתגר המדיני של ישראל", ו"עלייתה של איראן גרעינית: ההתרסה האיראנית בפני המערב"

 

אלוף (מיל') מאיר דגן, ישראל:

האלוף (מיל') מאיר דגן כיהן בעבר כראש המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, וכיום הוא יו"ר "גוליבר אנרג'י" וכן דירקטור ברשות הנמלים. דגן היה קצין בכיר בצה"ל, ושירת בין היתר כמח"ט וכמפקד אוגדה. הוא גם היה ראש המטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה. במהלך שירותו הצבאי זכה בעיטור העוז. 

 

 השגריר דניאל קרצר, ארה"ב:

 השגריר דניאל צ. הוא פרופסור אורח ע"ש דניאל אברם למחקרי מדיניות מזרח-תיכונית בבית-הספר לעניינים ציבוריים ובינלאומיים ע"ש וודרו ווילסון באוניברסיטת פרינסטון. במהלך קריירה בת 29 שנים בשירות החוץ , השגריר קרצר שירת כשגריר ארה"ב בישראל ובמצרים, וכסגן עוזר מזכיר המדינה למודיעין ולמחקר. קרצר שירת כיועץ לקבוצת המחקר של עיראק, כחבר במועצת האוניברסיטה האמריקנית בקהיר, במועצה המייעצת של היוזמה לשלטון החוק במזרח התיכון מטעם לשכת עורכי הדין של ארה"ב, ובמכון המזרח התיכון. 

 

השגריר איתמר רבינוביץ', ישראל:

איתמר רבינוביץ' הוא הנשיא המייסד של מכון ישראל, פרופסור גלובלי לכבוד באוניברסיטת ניו יורק ועמית כבוד בכיר, לא-תושב, במרכז סבן במכון ברוקינגס. הוא פרופסור אמריטוס להיסטוריה של המזה"ת באוניברסיטת תל אביב וכיהן בעבר כנשיא האוניברסיטה. שימש כראש החוג ללימודי המזרח התיכון, ראש מרכז דיין ללימודי המזרח התיכון ואפריקה, דיקן הפקולטה למדעי הרוח ורקטור האוניברסיטה. רבינוביץ' כיהן כשגריר ישראל בארה"ב ועמד בראש הצוות הישראלי למו"מ עם סוריה (1992-1995).

 

 גברת סימה שיין, ישראל:

סימה שיין היא ראש האגף האסטרטגי במשרד לנושאים אסטרטגיים. שימשה בעבר כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי וכן כראש המחקר באגף המודיעין במשרד ראש הממשלה.