לאן מועדות פניו של האסלאם הפוליטי?

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 16:30-18:00
מיקום: אורן 2

 

מוסלמים רבים מתקוממים נגד הסטיגמה שהמערב מטיל על העולם המוסלמי. לטענתם, בן לאדן, אחמדיניג'אד ודומיהם אינם משקפים את ערכי האסלאם האמיתיים. גם הטענה שקיימת סתירה פנימית בין אסלאם ודמוקרטיה מוצגת כדעה קדומה. ברור כבר כעת שהאביב הערבי הפך את האסלאם הפוליטי לכוח דומינאנטי בעולם הערבי. אך האם בשנים הקרובות האסלאם הפוליטי יוכיח שבכוחו לעצב מזרח תיכון חדש שבו יש יציבות, דמוקרטיה, שיגשוג כלכלי, זכויות אדם ושיוויון לנשים, או שמא ינחיל אכזבה ויגרור את האזור לאלימות, עריצות ושקיעה כלכלית? וכיצד על ישראל לנהוג נוכח התופעה?

 

מנחה:

 

מר אהוד יערי, ישראל:

אהוד יערי הוא הפרשן רב-הוותק לענייני המזרח התיכון של חדשות ערוץ 2, כמו גם עמית ע"ש פרד לייפר במכון וושינגטון למדיניות מזרח-תיכונית ועמית בכיר במכון אדלסון למחקרים אסטרטגיים. הוא כתב 8 ספרים על הסכסוך הערבי-ישראלי ופירסם מאמרים רבים בעיתונות הבינלאומית. יערי זכה בפרסי עיתונות יוקרתיים בישראל ובמשך 18 שנים כתב טור בכתב-העת "ג'רוזלם ריפורט". 

 

דוברים:

 

פרופסור מוחמד ס. דג'אני דאודי, הרשות הפלסטינית:

פרופסור דג'אני הוא ראש התוכנית ללימודים אמריקניים באוניברסיטת אל-קודס בירושלים ומייסד "וואסאטיה", תנועה לאיסלאם מתון. הוא גם מכהן כחוקר אורח במכון וושינגטון. דג'אני הוא המנהל המייסד של המכון ללימודים ולמחקר של ירושלים, יו"ר מועצת המנהלים של בית המים והסביבה של רמאללה, וחבר מועצת המנהלים של ימק"א ירושלים.

 

האלוף (במיל') עמוס גלעד, ישראל:

עמוס גלעד הוא מנהל מדיניות ונושאים מדיניים-צבאיים במשרד הביטחון ויו"ר הוועדה ליחסים ביטחוניים עם שותפים אזוריים ואסטרטגיים במשרד הביטחון. בעבר שירת כמתאם פעולות הממשלה בשטחים, ראש חטיבת המחקר באמ"ן ודובר צה"ל. גלעד גם שימש בפועל כמזכיר צבאי של ראש הממשלה ושל שר הביטחון.

 

מר סלאמה נימאט, ירדן:

 מר סלאמה נמאט הוא עיתונאי, אסטרטג תקשורת ומייסד "שבעת העמודים", חברה מזרח-תיכונית לייעוץ אסטרטגי תקשורתי. בעבר היה ראש המשרד של היומון הבינלאומי בשפה הערבית, "אל חייאת", בוושינגטון ועורך בינלאומי ומשתתף ב"The Daily Beast". נמאט זכה בפרס העיתונות ע"ש אלפרד פרנדלי ובפרס העיתונות המזרח-תיכונית ע"ש אליאב-סרטאווי מטעם בית-הספר לעיתונות של אוניברסיטת קולומביה

 

ד"ר סונר קאגאפטי, ארה"ב:

סונר קאגאפטי הוא עמית משפחת באייר ומנהל תוכנית המחקר הטורקית במכון וושינגטון. הוא בעל טור קבוע ביומון הטורקי "הוריאט" וכותב בבלוג "הכיכר הגלובלית" של CNN. הוא כיהן בעבר כיו"ר התוכנית ללימודים מתקדמים של טורקיה במכון שירות החוץ במחלקת המדינה ובשנת 2012 זכה באות מנהיג החברה הצעירה ע"י האגודה הטורקית-אמריקאית.

 

גברת ראהיל ראזה, קנדה:

ראהיל ראזה היא הנשיאה של "מוסלמים פונים אל המחר". היא יועצת לגיוון ומחברת "הג'יהאד שלהם, לא הג'יהאד שלי". ראזה היא האישה המוסלמית הראשונה שהובילה תפילות יום שישי מעורבות של נשים וגברים בקנדה. בימים אלה היא מפיקה סרט תיעודי בשם "בתי דין דתיים באונטריו".