חינוך במבחן המחר

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 16:30-18:00
מיקום: טדי B

  

יאנוש קורצ'אק אמר כי "לתקן את העולם, פירושו לתקן את החינוך". אמירתו תקפה שבעתיים בעידן של שינויים חדים, עולמות ידע המתיישנים במהירות ומסגרות ערכיות העוברות זעזועים. כיצד צריכות מערכות החינוך ודרכי הלימוד בעולם ובישראל להתאים עצמן למציאות חדשה זו כדי שילדינו יסתגלו נכון אל המחר וגם יהיו מסוגלים לקחת חלק תורם בעיצובו? כיצד צריך להיראות ולהתנהל ביה"ס של המחר?  מהי דמותו של מורה המחר? וכיצד כול אלה ישפיעו על ילדי המחר?

 

מנחה:

 

ד"ר עינת וילף, ישראל:

ד"ר עינת וילף הייתה חברת כנסת וכיהנה כיו"ר ועדת החינוך הספורט והתרבות, יו"ר ועדת-המשנה לישראל והעם היהודי, וכחברה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת ה-18. היא שירתה כעמיתה בכירה במכון למדיניות עם יהודי, יועצת לענייני מדיניות חוץ למשנה לראש הממשלה שמעון פרס, וכיועצת אסטרטגית בחברת "מקינזי ושות'". וילף היא מחברת הספרים "מקימים, לוחמים ואנחנו", "בחזרה לאלף-בית – איך להציל את מערכת החינוך (ללא תוספת תקציב)", ו"זו לא השיטה, טמבל".

 

דוברים:

 

פרופסור ג'נט ווינג, ארה"ב:

פרופסור ג'נט ווינג היא סגנית נשיא וראש מחלקת המחקר הבינלאומי של מיקרוסופט, והיא אחראית למעבדות המחקר של "מיקרוסופט מחקר" בבנגאלור, הודו; בייג'ינג, סין; וקיימברידג', אנגליה. ווינג שימשה כעוזרת המנהל במִנהל ההנדסה ומדעי המחשב והמידע בקרן המדע הלאומית. היא כיהנה פעמיים כראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת קארנגי-מלון והייתה דיקן עמית לעניינים אקדמיים, ופיקחה על תוכניות הלימוד המוצעות על ידי בית הספר למדעי המחשב.

 

פרופסור פרדריק מ. לורנס, ארה"ב: 

פרופסור פרדריק לורנס הוא נשיא אוניברסיטת ברנדייס. מומחה מוביל בתחומי זכויות האזרח, חופש הביטוי ופשעי שנאה, כיהן כדיקן וכפרופסור בקתדרה ע"ש רוברט קריימר למחקר משפטי בבית הספר למשפטים באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. לורנס כיהן גם כעוזר לתובע הפדרלי של המחוז הדרומי בניו יורק וכראש היחידה לזכויות האדם.

 

פרופסור דפני קולר, ישראל/ארה"ב: 

פרופסור דפני קולר היא מייסדת שותפה של הסטארטאפ החינוכי המקוון "קורסרה" (Coursera). היא מכהנת כפרופסור בקתדרה ע"ש ראג'יב מוטוואני במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת סטנפורד ועמיתת אוסוואלד וילארד של האוניברסיטה בחינוך לתואר ראשון. קולר היא כלת פרס מכון מקארת'ור וחברה באקדמיה הלאומית להנדסה בארה"ב.

 

גברת וונדי קופ, ארה"ב:

וונדי קופ היא המנכ"ל ואחת המייסדות של "הוראה לכל" (Teach for All), תנועה מתפתחת גלובלית להבטחת מצויינות ושוויון בחינוך, המורכבת, מ-26 ארגונים עצמאיים ברחבי העולם. קופ ייסדה את "הוראה לכל לאמריקה" (Teach For America) ב-1989, במטרה לנצל את האנרגיה של דורה למאבק נגד אי-שוויון בחינוך, וכיום היא מכהנת כיו"ר מועצת המנהלים של ארגון זה. השבועון "טיים" בחר את קופ בין 100 האנשים המשפיעים ביותר. היא מחברת הספרים A Chance to Make History: What Works and What Doesn’t in Providing an Excellent Education for All(2011) ו – One Day, All Children: The Unlikely Triumph of Teach For America and What I Learned Along the Way (2000).

  

פרופסור דן שכטמן, ישראל:

פרופסור דן שכטמן מופקד הקתדרה ע"ש פרופסור פיליפ טוביאס למדע החומרים בטכניון – המכון הישראלי לטכנולוגיה. ב-2011 הוא קיבל את פרס נובל לכימיה על גילוי גבישים כמו-מחזוריים (קוואזי-גבישים). שכטמן הוא גם פרופסור באוניברסיטת המדינה של איווה וחוקר במעבדת איימס של משרד האנרגיה של ארה"ב. הוא זכה בפרסים רבים על עבודתו, ובהם פרס א.מ.ת לכימיה, פרס האקדמיה המלכותית השבדית למדעים ע"ש גרגורי אמינוף, פרס וולף בפיסיקה, פרס ישראל בפיסיקה ופרס המדע ע"ש ויצמן. שכטמן הוא חבר באקדמיה האירופית למדעים, האקדמיה הלאומית האמריקנית להנדסה והאקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.