חילופי משמרות: המחר של מנהיגות העם היהודי

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 14:30-16:00
מיקום: אשכול 2

האתגרים בפניהם ניצב העם היהודי בתפוצות מחייבים מנהיגות מן המעלה הראשונה. יהדות התפוצות מפוזרת ברחבי העולם ומנהיגותה – הנעדרת סמכויות אכיפה – ניצבת מול אתגרים מורכבים: סדקים בזהות ובהזדהות, התבוללות, נטייה לאינדיבידואליזם ו"ריבוי זהויות", התדלדלות התרומות לקיום תשתיות קהילה וחינוך יהודי ועוד. מה ניתן לעשות כדי שטובי בניו של העם היהודי יקחו על עצמם תפקידי הנהגה: באירגונים, בקהילות, במוסדות הדת במערכות החינוך וכד'. מהו הפרופיל של מנהיגות יהודית ראויה, והאם ניתן כלל לאתר ולטפח את מנהיגי העתיד של העם היהודי?

 

מנחה:

 מר שמואל רוזנר, ישראל:

מר שמואל רוזנר הוא כתב פוליטי של The Jewish Journal ובעל טור במעריב והראלד טריביון הבינלאומי. הוא כותב ועורך של Rosner's Domain ועורך ספרי עיון, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן ודביר. רוזנר הוא עמית של המכון למדיניות העם היהודי (JPPI). ומחבר של שטעטל בייגל בייסבול: על מצבם הנורא והנפלא של יהודי אמריקה (2011).

 

דוברים:

 

גברת ג'והאנה ארביב-פרוג'ה, איטליה/ישראל:

ג'והאנה ארביב פרוג'ה היא יו"ר מועצת הנגידים העולמית של קרן היסוד – המגבית המאוחדת לישראל. היא יועצת בכירה לפטרון קפיטל בע"מ, קרן נדל"ן בינלאומית שמושבה בלונדון, והיא מכהנת כממונה על יחסי חוץ ב-AFI, קבוצת נדל"ן בינלאומית. בעבר כיהנה כיו"ר של קרן היסוד רומא והייתה חברה בוועד גיוס הכספים של קרן היסוד ובהנהלה הבינלאומית של קרן היסוד. בנוסף היא חברה במועצת הנאמנים של הסוכנות היהודית ושימשה כיו"ר ועדת הפיתוח של הסוכנות.

 

מר מלקולם הונליין, ארה"ב:

מלקום הונליין הוא סגן-יו"ר בכיר של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים הגדולים באמריקה, הגוף המתאם עניינים בינלאומיים וכלל-ארציים עבור 52 ארגונים יהודיים כלל-ארציים. בעבר כיהן כמנהל בכיר מייסד של המועצה היהודית ליחסי קהילה במטרופולין של ניו יורק, הגוף המרכזי המתאם של הארגונים היהודיים בשטח המטרופוליני של ניו יורק. הונליין היה המנהל הבכיר המייסד של ועידת המטרופולין של ניו יורק למען יהדות בריה"מ. הוא גם מכהן במועצות המנהלים של ארגונים קהילתיים, חינוכיים ואזרחיים רבים, וביניהם המועצה ליחסי חוץ. הוא יו"ר "הקולות של אמריקה" בישראל ויו"ר משותף של "רשת הקהילה הבטוחה."

 

מר ג'רמי ניומרק, בריטניה:

 ג'רמי ניומארק הוא מנכ"ל מועצת ההנהגה היהודית. הוא חבר במועצת קבוצת המערכה למען משחק הוגן הנאבקת נגד פעילות אנטי-ציונית, חבר בוועדת ההיגוי של הקואליציה הגלובלית למען ישראל ומשמש כיו"ר כוח המשימה שלה למאבק בחרם כלכלי, ביטול השקעות וסנקציות, וכן בכוח המשימה ללחימה באנטישמיות הבין-משרדי של ממשלת בריטניה. ניומארק משרת גם כחבר במועצת המכון האירופי לחקר האנטישמיות בת זמננו. הוא היה מנהל התקשורת האסטרטגית בלשכת הרב הראשי, הלורד זקס, במשך שש שנים. 

 

הרב אלי קאונפר, ארה"ב:

הרב אלי קאונפר הוא מייסד שותף, ראש ישיבה ומנכ"ל מכון הדר. הרב קאונפר, בוגר תוכנית וקסנר, היה בין מייסדי קהילת הדר ובשנת 2009 בחר בו השבועון "ניוזוויק" כאחד מ-50 הרבנים המובילים באמריקה. הוא נבחר כעמית חונך של קרן אביחי, והוא מחבר הספר Empowered Judaism: What Independent Minyanim Can Teach Us About Building Vibrant Jewish Communities בהוצאת ג'ואיש לייטס, 2010.

 

 גברת אליאנה רודי, ארה"ב:

אליאנה משתתפת כיום בתוכנית "קריירה ישראל" ועובדת כמשתלמת במכון למחקר הטרור והתגובות נגדו (ITRR) בירושלים. כסטודנטית בארה"ב היא היתה חברה ב"הסברה", הוועד למען מהימנות בדיווח על המזרח התיכון (CAMERA), ואיפא"ק, שסייע לה ליזום קבוצה פרו-ישראלית, "קליירמונט, סטודנטים למען ישראל" (CSI), שהיא היתה נשיאתה. היא עשתה השתלמות קיץ בוועד היהודי האמריקני (AJC), וקיבלה מטעם הוועד את הפרס ע"ש אסטרלי של קולג' סקריפס. מטעם CAMERA  היא קיבלה את פרס הסטודנט המצטיין ע"ש דוד בר-אילן, וכן היתה הזוכה הראשונה במילגת המצטיינים ע"ש הילדה ספקטר מורגנשטרן.