זה הכל בראש שלך: איך באמת אנו מגבשים דעה?

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 14:30-16:00
מיקום: אורן 2

  

תחומי מדע שונים חוברים יחדיו כדי להעניק לנו הבנה רבה יותר לגבי התהליך באמצעותו אנו תופסים את העולם שסביבנו ומגבשים דעה אודותיו. מה מלמד המחקר המודרני לגבי תהליך זה ומה עוד נותר לגלות? האם אנו באמת שולטים בדרך בה אנו מגבשים דעה, או שמא החושים שלנו מתעתעים בנו? עד כמה אנו חשופים למניפולציות של גורמים חיצוניים השואפים לתמרן את חושינו לראות את העולם כרצונם? האם ההבנה הגוברת מגבירה את הפיתוי להתערב בתהליכי התפיסה האנושית כדי להשפיע על ההתנהגות האנושית? 

 

מנחה:

 

פרופסור מיה בר-הלל, ישראל:

מיה בר-הלל היא פרופסור אמריטוס במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר היתה ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה. היא מומחית לפסיכולוגיה של שיפוט וקבלת החלטות, חשיבה הסתברותית ורציונליות. היא הוזמנה כפרופסור באוניברסיטאות סטנפורד, MIT, אורגון, קארנגי-מלון, פרינסטון וקולומביה, וקרן ראסל סאג' בעיר ניו יורק.

 

דוברים:

 

ד"ר הילל אביעזר, ישראל:

ד"ר הלל אביעזר הוא חוקר בכיר במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקרו מתמקד בהבנת הדינמיקה ההתנהגותית והנוירופסיכולוגית של תפישה וביטוי חברתי ורגשי.

 

פרופסור ריצ'ארד אקסל, ארה"ב:

פרופסור ריצ'ארד אקסל הוא פרופסור בכיר באוניברסיטת קולומביה, פרופסור לביוכימיה וביופיזיקה מולקולארית ולפתולוגיה בבית-הספר למנתחים ורופאים באוניברסיטת קולומביה, וחוקר במכון הרפואי ע"ש הווארד יוז לרפואה. הוא חוקר את האופן בו המוח מפרש את חוש הריח, ובאופן ספציפי ממפה חלקי מוח הרגישים לקולטנים ספציפיים של חוש הריח. ב-2004 זכה, יחד עם לינדה ב. באק, בפרס נובל לפיזיולוגיה/רפואה על תגליותיהם בתחום זה.

 

פרופסור דניאל כהנמן, ישראל/ארה"ב:

פרופסור דניאל כהנמן הוא חוקר בכיר בבית הספר ע"ש וודרו ווילסון לעניינים ציבוריים ובינלאומיים, המתמחה בפסיכולוגיות שיפוט וקבלת החלטות, כלכלה התנהגותית והפסיכולוגיה של העונג (הדוניסטית). הוא גם פרופסור אמריטוס לפסיכולוגיה ועניינים ציבוריים בבית הספר ע"ש וודרו ווילסון, פרופסור אמריטוס בקתדרה ע"ש יוג'ין היגינס לפסיכולוגיה באוניברסיטת פרינסטון, ועמית במרכז לרציונאליות באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 2002 זכה פרופסור כהנמן בפרס נובל לכלכלה.

 

פרופסור נועם סובל, ישראל:

פרופסור נועם סובל הוא ראש קבוצת המחקר לחוש הריח במחלקה לנוירוביולוגיה במכון וייצמן למדע. הוא חוקר את חוש הריח אצל בני-אדם ומכונות (אַפִּים אלקטרוניים), את המנגנונים המערכתיים הנוירוביולוגים של עיבוד חוש הריח ודרכים בהן חישה כימית משפיעה על הבריאות ועל ההתנהגות האנושית. סובל היה פרופסור חבר (מדעי המוח) במכון הלן ווילס למדעי המוח (HWNI) באוניברסיטת קליפורניה והטכניון העניק לו את פרס יולודן לטכנולוגיה מתקדמת ברפואה.