"הרי את מקודשת וגם שווה לי?" יהדות ושוויון האישה

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 16:30-18:00
מיקום: אורן 4

  

בישראל כיהנה כבר ראש ממשלה אישה ובצה”ל כבר משרתות טייסות קרב. למרות זאת  עדיין נותרה לפנינו דרך ארוכה במאמץ להשגת שוויון מלא לאישה הישראלית. המכשולים, בדומה לעולם המערבי,  הינם מוסדיים, חברתיים, ותרבותיים. אך בישראל, בנוסף לכל אלה, קיים גם ההיבט הדתי. מהו הקשר בין יהדות ומעמד האישה? האם הדת והמסורת היהודית הנם לצד הנאבקים למען שוויון האישה, או שמא להיפך?

 

יושב ראש:

 

פרופסור מנחם בן ששון, ישראל:

מנחם בן ששון הינו נשיא האוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר כיהן בן ששון כראש מכון בן-צבי וכרקטור האוניברסיטה, וכן כמשנה לדיקן הפקולטה למדעי הרוח. הוא גם כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת "קדימה", ושירת כיו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, כיו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא האזנות וכיו"ר השדולה למען ההשכלה הגבוהה. בן ששון הוא פרופסור להיסטוריה של העם היהודי והוא חבר מועצת ההנהלה של מוזיאון יד ושם.

 

דוברים:

 

הרבנית עדינה בר שלום, ישראל:

עדינה בר שלום היא המייסדת, המנכ"ל ויו"ר מועצת המנהלים של המכללה החרדית בירושלים. היא משתתפת במועצות המנהלים של מועצת "יחד", אוניברסיטת בר-אילן והמרכז לטיפוח יזמות (מט"י), ירושלים. בר שלום היא גם חברה באגודה לקידום החינוך.

 

פרופסור רות גביזון, ישראל:

רות גביזון היא המייסדת והנשיאה של "מצילה" – מרכז למחשבה ציונות, יהודית, ליברלית והומאנית ופרופסור אמריטה למשפטים בקתדרה ע"ש חיים כהן לזכויות האדם באוניברסיטה העברית בירושלים. היא היתה ממייסדי האגודה לזכויות האזרח בישראל (ACRI) וכיהנה גם כיו"ר וגם כנשיאה של האגודה. בנוסף, גביזון כיהנה כיו"ר הוועדה האקדמית של מרכז מינרבה לזכויות האדם באוניברסיטה העברית וחברה בנציבות הבינלאומית של המשפטנים. בשנת 2011 זכתה גביזון בפרס ישראל לחקר המשפט.

 

הרב ריק ג'ייקובס, ארה"ב:

ריק ג'ייקובס הוא נשיא התנועה ליהדות רפורמית. לפני מינויו כיהן במשך 20 שנה כמנהיג בית הכנסת הרפורמי ווסטצ'סטר בסקארסדייל, ניו יורק, והיה גם רב בית הכנסת ברוקלין הייטס. הרב ג'ייקובס הוא עמית רבני בכיר במכון שלום הרטמן בירושלים.

 

הרב מרדכי נויגרשל, ישראל:

הרב מרדכי נויגרשל הוא אחד מראשי ישיבת "מאורות התורה" בקריית טלז-סטון הסמוכה לירושלים. הוא בוגר ישיבת הרב עמיאל ב"ישוב החדש" שבתל אביב ישיבת חברון שבירושלים, ו"בית התלמוד זוהר התורה" .נויגרשל מרצה בנושאי משפט ופילוסופיה יהודיים ופועל למען הקהילה הדתית וענייניה. נויגרשל נמנה על מייסדי "יהדות מזווית אחרת", חברה המוציאה לאור תכנים יהודיים, ושל תוכנית ההרצאות בסמינרים של "ערכים".

 

גברת ננסי קאופמן, ארה"ב:

ננסי קאופמן היא מנכ"ל המועצה הלאומית לנשים יהודיות (NCJW), ארגון שטח של מתנדבות ותומכות שהופכות אידיאלים מודרניים לפעולות מעשיות. לפני הצטרפותה לארגון, קאופמן כיהנה כמנכ"ל המועצה היהודית לקשרים קהילתיים (JCRC) של בוסטון במשך 20 שנה ובתקופת כהונתו של המושל דוקאקיס כיהנה כסגנית מנהלת לשכת המושל למדיניות חברתית, עוזרת למזכיר הבריאות ושירותי אנוש, וסגנית נציב מחלקת הרווחה במדינת מסצו'סטס.