הסדר העולמי נוכח אתגרי המחר

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 16:30-18:00
מיקום: אורן 3

 

הסערה הדרמטית במזרח התיכון, המשבר הכלכלי העולמי, התחושה כי ארה"ב נחלשה ומעדיפה ל"הוביל מאחור", עליית כוחה של אסיה, שאיפותיה של רוסיה, התחממות כדור הארץ, האיום האיראני, עוני, טרור, אסלאם רדיקאלי – כול אלה יוצרים תחושה של "אי-סדר עולמי". כיצד מתמודדים מול תמונה גיאופוליטית שהינה עמוסה בכל כך הרבה אתגרים? כיצד מייצבים מערכת בינלאומית המאיימת לקרוס? האם נחוץ שינוי משמעותי בסמכויותיהם ובאופן פעולתם של הארגונים הבינלאומיים? האם נותרה עדיין תקווה להכניס קצת סדר באי הסדר העולמי?

 

 מנחה:

אל"מ (מיל') מירי איזין, ישראל:

אל"מ (מיל') מירי אייזין היא לשעבר יועצת ראש הממשלה לענייני התקשורת הבינלאומית בעת כהונתו של אהוד אולמרט כראש הממשלה, שירתה בעבר כדוברת ממשלת ישראל. היא שירתה בצה"ל במשך כעשרים שנה, בין ביתר כסגנית מפקד יחידת המודיעין הקרבי, עוזרת למנהל המודיעין הצבאי וכקב"ר (קצינת בינה רשתית ) ביחידות קרביות ובמחלקות מחקר. 

 

דוברים:

 

השגריר סטוארט אייזנשטאט, ארה"ב:

השגריר סטיוארט אייזנשטאט הינו שותף במשרד עו"ד, קובינגטון את בורלינג LLP, בוושינגטון ואחראי על הפעילות הבינלאומית של הפירמה. הוא יו"ר משותף של מועצת המנהלים של המכון למדיניות העם היהודי ושל המועצה להנחייה המקצועית של המכון. אייזנשטאט כיהן בשלושה ממשלים אמריקניים, והחזיק במספר תפקידי מפתח בכירים, ביניהם יועץ ראשי למדיניות פנים בבית הלבן לנשיא ג'ימי קרטר (1977-1981); שגריר ארה"ב לאיחוד האירופי, תת-שר המסחר לסחר בינלאומי, תת מזכיר המדינה לענייני כלכלה, עסקים וחקלאות וסגן שר האוצר בממשל קלינטון (1993-2001).

 

ד"ר יוסף יופה, גרמניה:

יוסף יופה הוא המו"ל ועורך השבועון הגרמני "די צייט" ועמית ליחסים בינלאומיים ע"ש מארק ואניטה אברמוביץ במכון הובר. הוא מכהן כיו"ר מכללת אברהם גייגר בברלין.

 

מר אנתוני לאונג, סין:

מר אנתוני לאונג הוא מנכ"ל ויו"ר הפעילות הסינית של "בלקסטון" וחבר בוועד הפועל של פירמה זו. לאונג הוא כיום סגן-יו"ר הקבוצה הסינית "בלוסטאר" המתמקדת בחומרים כימיים חדשים ובהזנת בעלי-חיים, וסגן-יו"ר לא אכסקוטיבי של "צ'יינה מרצ'נטס קפיטל", המתמקדת בהשקעות של הון פרטי. לפני שהצטרף ל"בלקסטון" כיהן כמזכיר הפיננסי של הונג קונג והיה חבר בלתי-רשמי של הוועד הפועל ויו"ר נציבות החינוך שם. על שירותו לציבור בהונג קונג הוא זכה במדלית "כוכב הזהב של באוהיניה" מטעם ממשלת הונג קונג ומונה לקצין ב"מסדר המצטיינים" של האימפריה הבריטית.

 

פרופסור דומיניק מואיזי, צרפת:

פרופסור דומיניק מואיזי הוא מייסד שותף ויועץ בכיר במכון הצרפתי ליחסים בינלאומיים (IFRI). הוא משמש כעת כפרופסור אורח במכללת אירופה בנאטולין. מואיזי תורם באופן קבוע מאמרי דעה ומסות ל"פייננשל טיימס", "פוריין אפיירס", ל"סינדיקט פרוג'קט", וכן ל"די וולט"הגרמני ו"דר סטנדרד" האוסטרי.

 

השגריר טרייה רוד-לארסן, נורבגיה:

טרייה רוד-לארסן הוא נשיא המכון הבינלאומי לשלום ותת-המזכיר הכללי  של האו"ם והשליח המיוחד של המזכ"ל ליישום החלטה מס' 1559 של מועצת הביטחון בנושא ריבונות לבנון. בעבר כיהן כשליח מתאם מיוחד מטעם האו"ם לשטחי יהודה שומרון ועזה וכשליח מתאם מיוחד מטעם האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון. הוא מילא תפקיד מפתח במו"מ שהוביל להסכמי אוסלו, כאשר כיהן כמנכ"ל מכון פאפו. בנוסף שירת כשליח מיוחד של מזכ"ל האו"ם וגם כסגן ראש ממשלת נורבגיה והשר לתכנון ושיתוף פעולה.