המחר של 20 האחוזים – הקהילות היהודיות שאינן בישראל או בארה"ב

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 14:30-16:00
מיקום: אשכול 3

  

80 אחוז מהעם היהודי מתגוררים בישראל ובארה"ב. רבים מן הדיונים אודות עתיד העם היהודי מתמקדים באותם 80 אחוז ונוטים להתעלם מן ה 20 אחוז שפזורים בקהילות בכול רחבי העולם. חלק מקהילות אלה גדולות ופורחות בעוד שעל חלקן האחר מאיימים תהליכי שקיעה. מהן הדילמות המרכזיות עימן מתמודדות הקהילות היהודיות "האחרות". עד כמה הדילמות שבפניהן שונות מאלה שבפני יהודי ישראל ויהודי ארה"ב? כיצד העם היהודי יכול לממש את הערך של ערבות הדדית אל מול ה- 20 אחוז? האם למדינת ישראל יש אחריות ותפקיד בנושא זה? 

 

מנחה:

 

פרופסור סרג'יו דלה פרגולה, ישראל:

פרופסור סרג'יו דלה פרגולה הוא בעל הקתדרה ע"ש שלמה ארגוב ליחסי ישראל-תפוצות ופרופסור במכון אברהם הרמן ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר הוא כיהן כעמית בכיר וכראש פרויקט במכון לתכנון מדיניות העם היהודי (JPPI) ולאחרונה היה פרופסור אורח במחלקה לסוציולוגיה וללימודי יהדות באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס, ובתוכנית ללימודי יהדות באוניברסיטת אילינוי, שיקגו.

 

דוברים:

 

מר פייר בסנינו, צרפת:

פייר בסנינו הוא יו"ר משותף של ועדת כוח המשימה נגד אנטישמיות של הסוכנות היהודית לישראל וחבר במועצת הנגידים של הסוכנות. בעבר כיהן כנשיא הקונגרס היהודי האירופי והיה מייסד AMI, ארגון העלייה של צרפת. בסנינו הוא חבר מועצת הנאמנים של מרכז פרס לשלום; מכון ויצמן – צרפת; הוועד המנהל של הקרן היהודית החברתית המאוחדת ולשכת המסחר צרפת-ישראל. הוא היה נשיא מועצת המנהלים של "קבוצת קאיסואי" ושל "LibertySurf", ספקית שירותי אינטרנט.

 

מר אלן הופמן, ישראל:

אלן הופמן הוא מנכ"ל הסוכנות היהודית וגם המנהל הראשי של הסוכנות היהודית ברחבי העולם. בעבר כיהן כמנכ"ל מחלקת החינוך של הסוכנות היהודית. הופמן שירת כמנהל התוכנית השנתית של תנועת "יהודה הצעיר", מנהל מרכז מלטון לחינוך יהודי וראש מרכז מנדל להמשכיות יהודית באוניברסיטה העברית, ירושלים, וכמנהל בכיר של המועצה ליוזמות בחינוך יהודי (CIJE) בניו יורק.

 

פרופסור יהודית בוקסר ליווראנט, מקסיקו:

פרופסור יהודית בוקסר ליווראנט היא פרופסור מן המניין למדע המדינה ב-אוניברסידאד נסיונל אוטונומיה דה מכסיקו (UNAM), שם היא משמשת כמנהלת בית-הספר ללימודים מתקדמים במדעי החברה והמדינה. היא גם עומדת בראש הוועדה האקדמית של "אוניברסידאד הבראיקה". היא חברה באקדמיה המכסיקנית למדעים וזכתה במענק המחקר הלאומי השנתי של המועצה הלאומית למדע וטכנולוגיה. היא מנהלת-עמיתה של הביטאון המכסיקני למדעי החברה והמדינה וחברה במועצת זכויות האדם.

 

מר אלכסנדר לוין, אוקראינה/ארה"ב:

אלכסנדר לוין, יליד אודסה, איש עסקים יהודי-אמריקאי, מראשוני אנשי עסקים אמריקאים באוקראינה וממקימי חברת הנדל"ן המסחרי הגדולה בקייב – KDD Group.  לוין הנו נשיא מייסד של הפורום העולמי של יהודים דוברי רוסית ((World Forum of Russian Jewry, , ארגון בינלאומי עם מרכזו בירושלים, אשר פועל לחיזוק הקשר של יהודים דוברי רוסית בתפוצות עם מדינת ישראל. בנוסף, משמש לוין כנשיא הקהילה היהודית הדתית של קייב, בירת אוקראינה לאחרונה נבחר לנשיא קרן היסוד באוקראינה.

 

 עו"ד פיליפ צ'סטר, אוסטרליה:

 עו"ד פיליפ צ'סטר הוא נשיא הפדרציה הציונית של אוסטרליה. הוא שותף במשרד עורכי-דין "ארנולד בלוך ליבלר", ובנוסף לפרקטיקה המסחרית שלו, צ'סטר העניק ללא תמורה) יעוץ משפטי לארגונים ומוסדות קהילתיים רבים. ב-2003 הוא זכה ב"מדליית המאה" כאות הכרה על שירותו לקהילה היהודית.