המחר של החברה הישראלית – המאחד והמפריד

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 16:30-18:00
מיקום: אשכול 2

 

שישים וחמש שנים לאחר הקמתה, מתמודדת עדיין החברה הישראלית עם שסעים בין קבוצות האוכלוסייה המרכיבות אותה. הפערים בין פריפריה למרכז, המתח בין ערבים ליהודים, השיח המסלים בין חילונים לחרדים, תחושת הקיפוח שבין עניים לעשירים ופערי ההסתגלות בין ילידי הארץ לעולים חדשים. מנגד, נחשבת ישראל בעיני רבים בעולם לסיפור הצלחה בקנה מידה היסטורי, לדוגמא כיצד מדינה צעירה שהתמודדה עם קשיים אובייקטיביים- יצרה יש מאיין. כך, ניתן למנות את הקטנת הפערים בין אשכנזים למזרחיים ואת קליטתם של למעלה ממיליון עולים מברית המועצות. יש אומרים שתחושת שותפות הגורל שליוותה את ימיה הראשונים של המדינה היוותה גורם מכריע בהצלחתה של ישראל. אך האם ישראל יכולה להמשיך ו"לייצר ניסים" למרות המתחים הפנימיים שהופכים ליותר ויותר מורכבים? האם בחברה הישראלית קיימת עדיין תחושת שותפות גורל? האם צה"ל מהווה עדיין גורם מאחד בדמות "כור ההיתוך" ההיסטורי ? ומהו המכנה המשותף המוסכם, "הדבק", שעדיין מאחד את החברה הישראלית על שלל גווניה?

 

 

מנחה:

 

גברת אורלי וילנאי, ישראל:

  אורלי וילנאי היא עיתונאית, פעילת-דוקו, סופרת ומפיקת הסרטים. היא המפיקה והמגישה של תוכנית הבוקר "אורלי וגיא" (ערוץ 10). היא כותבת באופן קבוע בעיתון "הארץ" ולא מכבר הפיקה וכיכבה בסרט דוקומנטרי אודות טיפולי פוריות ואימוץ, "זוג או ילד". וילנאי זכתה בפרס מטעם תנועת "אומץ" ובפרס ע"ש פרימור מטעם הרשות השנייה לרדיו וטלוויזיה.

 

דוברים:

 

אלוף אורנה ברביבאי, ישראל:

האלוף אורנה ברביבאי הינה ראש אגף כוח אדם. במהלך 32 שנות שירותה בצה"ל מילאה שורה ארוכה של תפקידים במערך משאבי האנוש. ביוני 2011, כשמונתה לתפקיד ראש אגף כוח האדם בצה"ל והייתה לאלופה הראשונה בתולדות צה"ל, רשמה תקדים נוסף בשורת תפקידים אותם מילאה כאישה ראשונה בתפקיד

 

מר רוביק דנילוביץ', ישראל:

רוביק דנילוביץ' הוא ראש עיריית באר שבע. בעבר שירת כסגן ראש עיריית באר שבע ובעל תיק החינוך במועצת העירייה.

 

מר איימן סייף, ישראל:

איימן סייף הוא מנהל הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים במשרד ראש הממשלה. קודם לכן כיהן כמנהל תחום בכיר באגף הכלכלי של משרד ראש הממשלה ושימש כמרצה למנהל עסקים, כלכלה ופוליטיקה באוניברסיטת דרבי.

 

הרב שמואל רבינוביץ', ישראל:

הרב שמואל רבינוביץ' מכהן כרב הכותל והמקומות הקדושים של ישראל וכן כיו"ר הקרן למורשת הכותל המערבי. הוא חבר בנשיאות ארגון על"ה – בית לאנשים בלתי רגילים. רבינוביץ הינו חבר בוועדה לפיקוח ורישוי הקבורה בישראל ובעבר שירת כרב דרום הכותל המערבי בירושלים (1993-1997). הוא מחבר את ספר שאלות ותשובות שערי ציון בעל שני הכרכים, המתאר את מגוון השאלות ההלכתיות, אשר עלו בכותל המערבי והמקומות הקדושים, ואת ספר מנהגי הכותל, המתאר את ההיסטוריה והמנהגים של הכותל המערבי.

 

ארי שביט, ישראל:

ארי שביט הוא כתב בכיר בעיתון "הארץ" וחבר מועצת המערכת של העיתון. ספרו אודות ישראל והסכסוך הישראלי-פלסטיני, "My Promised Land: The Triumph and Tragedy of Israel", עתיד לצאת לאור השנה בהוצאת "ראנדום האוס".