האם יש סיכוי למחר ירוק?

תאריך: יום רביעי, י"א תמוז, התשע"ג, 19 ביוני, 2013, 12:00-13:30
מיקום: טדי B

 

שינויי האקלים והמשבר האקולוגי מאיימים על עולמנו. אי עצירת התהליכים ההרסניים מקרב את הציוויליזציה האנושית אל קטסטרופה שעלולה להיות בלתי הפיכה.  גלי חום, סופות קשות, הצפות, דלדול מאגרי המים המתוקים, רעב, מדבור – כל אלה הנם אך מרכיבים בתמונה  הקשה שמאיימת על המחר שלנו. הבעיות הן עולמיות ולכן מחייבות שיתוף פעולה בינלאומי. הן מחייבות אותנו, דיירי העולם, להתחשב ברווחתם של הדורות הבאים. האם זו צפיה העולה בקנה אחד עם הטבע האנושי? ואם כן, מה יש לעשות עתה?

 

מנחה:

 

ד"ר מרים (מיקי) הרן, ישראל:

ד"ר מרים (מיקי) הרן היא מנהלת לימודי ניהול סביבתי לתואר מוסמך במנהל עסקים ומרצה בבית הספר למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו. בעבר שירתה כמנכ"ל, כסמנכ"ל תעשיות וכמדענית הראשית של המשרד לאיכות הסביבה. הרן היא יו"ר ועדת הסביבה בשותפות הקהילות היהודיות המאוחדות ת"א – לוס אנג'לס, חברה במועצת המנהלים של "החברה לשירותי סביבה" וחברה בוועדה הציבורית של "מעלה" – מלכ"ר המדרג חברות ישראליות בהתאם למדד של אחריות תאגידית חברתית וסביבתית.

 

 דוברים:

 

מר שי אגסי, ישראל:

שי אגסי הוא יזם וממציא. הוא מייסד ולשעבר מנכ"ל של "בטר פלייס", החברה הישראלית לתשתיות רכב חשמלי, ושירת כנשיא קבוצת המוצרים והטכנולוגיה (PTG) בקונצרן "סאג". בשנת 2009 נכלל אגסי ברשימת 100 המשפיעים של השבועון "טיים" ובשנת 2010 בחר בו כתב-העת "מדיניות חוץ" כאחד ההוגים הגלובליים המשפיעים ביותר.

 

הנסיך אלברט השני, מונקו:

הנסיך אלברט השני הינו השליט המונרכי של נסיכות מונקו וראש בית האצולה גרימלדי. הנסיך זכה להכרה על פועלו בהעלאת המודעות לסוגיות סביבתיות והוא המייסד של קרן הנסיך אלברט השני ממונקו, התומכת ביישום פתרונות חדשניים ואתיים בנושאי שינויי אקלים, מים וגיוון ביולוגי. הנסיך אלברט השתתף בחמש אולימפיאדות כחבר בנבחרת המגררות של מונקו, והוא חבר בוועד האולימפי הבינלאומי מאז 1985.

 

 פרופסור ארנסטו זדייו, מקסיקו:

פרופסור ארנסטו זדייו היה הנשיא ה-54 של מקסיקו והוא כיום מנהל המרכז ללימודי גלובליזציה באוניברסיטת ייל; פרופסור בתחום כלכלה ופוליטיקה בינלאומית; פרופסור ללימודים אזוריים ובינלאומיים; ופרופסור עוזר ללימודי סביבה ויערנות באוניברסיטת ייל. הוא כיהן כיו"ר הרשת לפיתוח גלובלי והיה חבר בוועדה הבינלאומית למניעת הפצה ולפירוק נשק גרעיני. כיום הוא משמש כיו"ר המועצה המפקחת על אמנת המשאבים הטבעיים ואחד מסגני היו"ר של הנציבות הגלובלית לבחירות, דמוקרטיה וביטחון.

 

גברת ארת'ארין קוזין, ארה"ב:

ארת'ארין קוזין היא המנכ"ל ה-12 של תוכנית המזון העולמית של האו"ם. בעבר שירתה קוזין כשגרירת ארה"ב לסוכנויות האו"ם למזון ולחקלאות, ראש משלחת ארה"ב לסוכנויות האו"ם ברומא, ונשיאת כנס המפלגות של הארגון הבינלאומי לפיתוח המשפט. בתקופת ממשל קלינטון היא הייתה אשת הקשר של הבית הלבן למחלקת המדינה, וקיבלה מטעם הבית הלבן מינוי למועצה לפיתוח בינלאומי של מזון וחקלאות. קוזין היתה סגן נשיא בכירה ומנהל תפעול ראשית של "להזין את אמריקה" (שבעבר היתה ידוע בשם "הקציר השני של אמריקה"), הארגון למניעת רעב הגדול ביותר בתחומי ארה"ב.

 

מר אפי שטנצלר, ישראל:

אפי שטנצלר הינו יושב הראש העולמי של הקרן הקיימת לישראל. בעבר, כיהן כראש עיריית גבעתיים במשך 14 שנים. הוא חבר בחבר הנאמנים של הסוכנות היהודית וחבר כבוד בארגון מוסדות החינוך הציבוריים של ניו יורק. בנוסף, שירת כחבר דירקטוריון של מספר חברות גדולות בישראל. בשירותו הצבאי, שירת שטנצלר כמפקד בחטיבת הצנחנים. שטנצלר זכה בתואר יקיר "איכות הסביבה מטעם ארגון הגג של הארגונים הירוקים בישראל, "חיים וסביבה."