ארץ זבת חלב, דבש ו… גז טבעי – אתגרים והזדמנויות

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 14:30-16:00
מיקום: אורן 4

  

גילוי שדות הגז בחופיה של ישראל מעורר שאלות רבות אודות ההשלכות האפשריות של הפיכת ישראל ליצרנית אנרגיה. מהם השיקולים הרלוונטיים להכרעות החדשות אותם ישראל תצטרך לקבל: עם מי לשתף פעולה? למי למכור? כיצד להגן על שדות הגז? כיצד לנצל את הרווחים? כיצד להימנע מ"קללת המשאבים", ההשלכות השליליות של העושר החדש, על הכלכלה הישראלית? ועוד שאלות של "עשירים" שלא הורגלנו בהן עד עתה.

 

מנחה:

 

מר אליעזר (מודי) זנדברג, ישראל:

אליעזר (מודי) זנדברג הוא היו"ר העולמי של קרן היסוד-המגבית המאוחדת. בעבר כיהן כשר התשתיות הלאומיות, חבר בקבינט הכלכלי, שר הטכנולוגיה והמדע, יו"ר ועדת השרים לטכנולוגיה ומדע, סגן שר החינוך, התרבות והספורט. זנדברג הוא חבר כנסת לשעבר, יו"ר ומזכ"ל לשעבר של מפלגת צומת ויו"ר לשעבר של מפלגת שינוי.

 

דוברים:

 

מר קייל מאגנה בונדוויק, נורבגיה:

 מר קייל מאגנה בונדוויק שירת כראש ממשלת נורבגיה בשתי תקופות כהונה מטעם המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (1997-2000, 2001-2005). הוא המייסד והנשיא של מרכז אוסלו לשלום ולזכויות האדם. הוא גם שירת כשר החוץ והשר לכנסיות ולחינוך. הוא היה חבר הפרלמנט הנורבגי בין השנים 1973-2005. בונדוויק שירת כשליחו המיוחד של מזכ"ל האו"ם לקרן אפריקה בשנים 2006-2007. הוא מחזיק בתואר האקדמי המכובד "קנדידטוס תיאולוגיה" והוסמך ככומר בכנסייה הלותרנית הנורבגית בשנת 1979.

 

מר אדוארד צ'ו, ארה"ב:

אדוארד צ'ו הוא עמית בכיר בתוכנית האנרגיה והביטחון הלאומי במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים (CSIS) ומומחה בינלאומי לאנרגיה, המתמחה בהשקעות נפט וגז במשקים מתפתחים, בעל יותר מ-30 שנות ניסיון בתחום. הוא מרצה בבית-הספר ליחסים בינלאומיים ע"ש אליוט באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון. צ'ו עבד כ-20 שנה בחברת "שברון" בארה"ב ובתפקידים בחו"ל, והיה ראש האגף ליחסי חוץ במטה החברה בקליפורניה. 

 

פרופסור ברנדה שפר, ישראל:

פרופסור ברנדה שפר היא מומחית בנושאי אנרגיה ומדיניות חוץ, מדיניות אבטחת אנרגיה, נושאי אנרגיה באזור הקווקז, הים הכספי והמזרח התיכון. כיום היא חוקרת אורחת במרכז למחקרים בנושאי אירואסיה, רוסיה ומרזרח-אירופה (CERES) של אוניברסיטת ג'ורג'טאון. שפר מלמדת מדע המדינה באוניברסיטת חיפה. בעבר שירתה כמנהלת המחקר בתוכנית ללימודי אזור הים הכספי באוניברסיטת הרווארד. בין מאמריה בתקופה האחרונה – "יציבות באספקת גז טבעי ומדיניות חוץ" (Energy Policy, 2012), והיא גם מחברת הספר ""הפוליטיקה של האנרגיה".

 

פרופסור (אמריטוס) איתן ששינסקי, ישראל:

פרופסור איתן ששינסקי מופקד הקתדרה על שם סר אייזיק וולפסון למימון ציבורי באוניברסיטה העברית בירושלים. ששינסקי חבר באקדמיה האמריקנית, האקדמיה המלכותית השבדית ועמית בחברה האקונומטרית. הוא זכה בפרסים רבים וקיבל תואר דוקטור לשם כבוד מבית הספר לכלכלה בסטוקהולם. הוא היה פרופסור אורח באוניברסיטאות בראון, פרינסטון, הרווארד, סטנפורד, קולומביה, קליפורניה (ברקלי) ו-MIT. הוא היה חבר במועצות העריכה של כתבי-עת כלכליים מובילים. ששינסקי כיהן כיו"ר מועצת המנהלים של "כור תעשיות" וכחבר במועצת המנהלים של בית ההשקעות "פסגות".

 

מר גדעון תדמור, ישראל:

מר גדעון תדמור הוא מנכ"ל "אבנר" ויו"ר "דלק קידוחים". תדמור, בעל יותר מ-18 שנות ניסיון מקיף בייזום ובניהול פרויקטים של חיפוש והפקה ברחבי העולם, הוא אחד האישים הבולטים ומן הדוחפים הראשיים בענף הנפט והגז של ישראל, והיה ממייסדי הפרויקטים "ים תטיס", "תמר" ו"לויתן". הוא פעיל גם בפרוקטים בינלאומיים של פיתוח נדל"ן, ושירת ב-20 השנים האחרונות כדירקטור חברות נדל"ן שונות ובחברות למוצרים פיננסיים מתקדמים