אמנות ותרבות : הגשרים של עולם המחר

תאריך: יום חמישי, י"ב תמוז, התשע"ג, 20 ביוני 2013, 14:30-16:00
מיקום: שוורץ

 

"המדע והאמנות שייכים לכל העולם ובפניהם נעלמות המחיצות הלאומיות", טען גתה לפני יותר ממאתיים שנה. ובפרשנות עדכנית לימינו – במקום שבו הפוליטיקה, המדינאות והדת נכשלות ביצירת שפה משותפת – דווקא המוזיקה, יצירות האמנות, הספרים, הסרטים והגולים יוצרים שפה בינלאומית, גשר בין עמים, תרבויות, דתות ולאומים. אך האם נוכח שינויים טכנולוגיים מהירים, טרור קיצוני ומשברים כלכליים תכופים עדיין יכולים האמנות, התרבות והספורט למלא את תפקידם ההיסטורי? האם שירה יכולה להוות גשר בין ישראל לאיראן? כיצד קומדיה יכולה לחזק את הקשר בין יהודים לערבים בישראל? מהי השפה הבין-תרבותית בארכיטקטורה ובעיצוב? ועד כמה הרוח הספורטיבית יכולה לקרב בין אומות? 

 

מנחה:

 

מר ג'יימס סניידר, ישראל:

ג'יימס סניידר הוא מנהל (ע"ש אן וג'רום פישר) מוזיאון ישראל. בעבר כיהן כסגן מנהל המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, היה עמית "לב" (Loeb) והוא מוסמך בית-הספר לעיצוב של אוניברסיטת הרווארד. סיינדר הוא מחבר "עיצוב מוזיאונים: תיכנון ובנייה למען האמנות" (1993) ו"מְחוּדָּש: מוזיאון ישראל, ירושלים, פרויקט חידוש הקמפוס" (2011). הוא זכה בתארים "מפקד מסדר הכוכב של האחווה האיטלקית" (Commendatore dell'Ordine della Stella della solidarietà italiana (איטליה), "אביר מסדר האמנויות והספרות" (Chevalier de l'Ordre ded Arts et des Lettres) (צרפת), הפרס ע"ש טדי קולק עבור תמורה משמעותית לירושלים. ב-2012 קיבל אזרחות כבוד של ירושלים. 

 

דוברים:

 

מר רון ארד, ישראל:

רון ארד הוא מעצב תעשייתי, אמן, אדריכל ומייסד משותף של "רון ארד עמיתים". הוא שימש כפרופסור לעיצוב בבית הספר הגבוה (Hochschule) בווינה וכראש המחלקה לעיצוב המוצר בקולג' המלכותי לאמנות. ארד הציג בגלריות ובמוזיאונים רבים מן השורה הראשונה ברחבי העולם ויצירותיו כלולות באוספים ציבוריים רבים, וביניהם מרכז ז'ורז' פומפידו, פאריס; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ניו יורק; מוזיאון ויקטוריה ואלברט, לונדון ומואזיאון העיצוב ויטרה בגרמניה. הוא מעצב עבור חברות מובילות רבות, ובהן קארטל, ויטרה, מורוסו, פיאם, דריאדה, אלסי, פלוס. בין הפרויקטים האדריכליים שלו: אולם התצוגה במטה הראשי של חברת מאסראטי, איטליה; חדר האורחים וחדר האוכל המשפחתי בארמונו של השייך סעוד אל-תאני, קטאר, אולם סלפרידג'ס לטכנולוגיה בלונדון, ואולם הכניסה לבניין האופרה בתל אביב

 

מר נורמן עיסא, ישראל:

נורמן עיסא הוא שחקן, במאי וכותב מחזות. הוא הופיע בסרטים "אחותי היפה", "הכלה הסורית" ו"הבית בפינת הרחוב", וזכה לפרסום רב על התפקיד הראשי שלו בתור "אמג'ד" בסידרת הטלוויזיה "עבודה ערבית" שנוצרה ע"י הסופר סייד קשוע. הוא ביים מחזות רבים, בעיקר התיאטרון חיפה, וזכה בפרס הבימוי הטוב ביותר להצגת ילדים, "אח אח בום טראח", אותה כתב וביים. הוא זכה בתארי השחקן הטוב ביותר בתיאטרון חיפה, השחקן הטוב ביותר בהצגת יחיד, השחקן הערבי הטוב ביותר, והבמאי הטוב ביותר עבור ההצגה "גלגמש". עיסא הוא המנהל האמנותי של פסטיבל יפו הבינלאומי לילדים, והוא מופיע עתה במחזה "המכוער" בתיאטרון חיפה. 

 

 

גברת דורית רביניאן, ישראל:

דורית רביניאן היא סופרת ותסריטאית. היא פירסמה את ספרה הראשון, "סמטת השקדיות בעומריג'אן", בגיל 21, ואת השני, "החתונות שלנו", בגיל 26. בנוסף לשני ספריה, רביניאן כתבה תסריט טלוויזיה עבור הערוץ המסחרי בישראל, "הבחור של שולי", שזכה בפרס הדראמה הטובה ביותר מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע בשנת 1997. בשנת 1996 הוענק לה הפרס ע"ש יצחק וינר, בשנת 1999 קיבלה את פרס הרבעון היהודי ע"ש ווינגייט. זכתה גם בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים (2000) ובפרס אקו"ם לעידוד יצירה (2009). ספריה של רביניאן מתורגם ל-15 שפות ברחבי העולם.  

 

ריטה, ישראל:

ריטה נולדה באיראן ומשפחתה עלתה לישראל, כאשר היתה בת שמונה. כיום, היא הזמרת המפורסמת והמצליחה ביותר בישראל. ריטה מופיעה באופן קבוע בכל רחבי העולם והשנה, הופיעה באולם העצרת של האומות המאוחדות בניו יורק, מול מזכ"ל העצרת ושגרירי האו"ם, במופע "Tunes for peace". אלבומה האחרון "השמחות שלי", בהשראת שורשיה המוסיקליים הפרסיים וצלילי ילדותה, הגיע למעמד אלבום זהב תוך שלושה שבועות והגיע גם לאוזני מעריצים איראניים, הן באיראן והן ברחבי העולם. בשנת 2010, ראה אור ספר הילדים הראשון, פרי עטה של ריטה, "הלב של שירז" המבוסס על סיפור עם פרסי. במהלך הקריירה שלה, מכרה ריטה למעלה ממיליון אלבומים, זכתה בעשרות פרסים וכן, בתואר "הזמרת והאמנית המבצעת הטובה ביותר בישראל".